fot. PAP/Radek Pietruszka

B. Szydło: z premierem Estonii m.in. o szczycie NATO

O lipcowym szczycie NATO, a także o współpracy dwustronnej w ramach projektów infrastrukturalnych, w tym Via Baltica i Rail Baltica – rozmawiali premier Beata Szydło i przebywający z wizytą w Warszawie premier Estonii Taavi Roivas.

Premier podczas spotkania z mediami powiedziała, że rozmowa z szefem estońskiego rządu dotyczyła zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie.

„Dla Polski szczyt NATO to jest bardzo istotne wydarzenie (…) w wymiarze organizacyjnym, przygotowujemy się do niego bardzo intensywnie, ale przede wszystkim zależy nam na tym, aby ustalenia szczytu wypełniały oczekiwania państw członkowskich; aby potwierdzały, że bezpieczeństwo Europy, również naszego regionu, w tym Polski i Estonii, po ustaleniach, które zostaną podjęte na szczycie warszawskim, zostało wzmocnione” – mówiła szefowa rządu na wspólnej konferencji prasowej z estońskim premierem.

Rozmowa z premierem Estonii dotyczyła też relacji bilateralnych, w tym projektów gospodarczych.

„Bardzo dużo do zrealizowania łączy nas tu w obszarze infrastruktury; są realizowane wspólne projekty, które w ramach środków z UE chcemy podejmować. Mam na myśli chociażby projekt Via Baltica czy Rail Baltica. Będziemy ze strony polskiej bardzo aktywnie uczestniczyli w realizacji tych celów. Mam nadzieję, że do końca tej perspektywy finansowej bardzo duży postęp, jeżeli chodzi o te działania w ramach infrastruktury, będzie po stronie polskiej zrealizowany” – powiedziała premier.

Beata Szydło i Taavi Roivas rozmawiali też o agendzie europejskiej, w tym kryzysie imigracyjnym oraz czerwcowym referendum w Wielkiej Brytanii na temat członkostwa tego kraju w UE.

 „Zgodziliśmy się, i tu jest nasze jednakowe stanowisko, że zależy nam bardzo na tym, aby Wielka Brytania pozostała w UE” – podkreśliła polska premier.

Beata Szydło podkreśliła, że Estonia jest dla Polski nie tylko ważnym partnerem gospodarczym, politycznym, partnerem w wymiarze bezpieczeństwa.

„Mam nadzieję, że po dzisiejszym dniu możemy też potwierdzić, że łączą nas naprawdę silne więzy przyjaźni” – dodała premier.

PAP/RIRM

drukuj