Premier Beata Szydło spotka się z prezydentem Gruzji; rozmowy o współpracy w ramach PW

Rola współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego dla krajów sąsiadujących z Unią Europejską na wschodzie – będzie jednym z tematów rozmowy premier Beaty Szydło z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim, który dziś złoży oficjalną wizytę w Polsce.

Podczas wizyty w Warszawie Giorgi Margwelaszwili spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z marszałkami – Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim oraz z premier Beatą Szydło.

Kancelaria Premiera podkreśla, że wizyta prezydenta Gruzji odbywa się na niecały miesiąc przed szczytem szefów rządów i państw Partnerstwa Wschodniego w Brukseli.

„Omawiana na nim będzie rola współpracy w ramach Partnerstwa dla krajów sąsiadujących z Unią Europejską na wschodzie. Gruzja jest jednym z trzech krajów Partnerstwa Wschodniego, które zostały objęte ruchem bezwizowym z państwami Unii – dla posiadaczy paszportów biometrycznych” – podkreślono w informacji zamieszczonej na stronie internetowej KPRM.

„Polska jest gotowa do dalszego dzielenia się z Gruzją doświadczeniami transformacyjnymi i w sferze integracji z Unią Europejską” – wskazano.

Partnerstwo Wschodnie to realizowany od 2008 r. unijny projekt mający na celu pogłębianie współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem. Projekt został zainicjowany przez Polskę i Szwecję.

Gruzja podpisała umowę stowarzyszeniową z Unią w 2014 r.; weszła ona w życie dwa lata później. W marcu tego roku UE zniosła obowiązek wizowy dla Gruzinów; decyzję tę przyjęto jako ukłon Wspólnoty w kierunku najbardziej entuzjastycznie nastawionego do Unii kraju na Kaukazie oraz wielki sukces dyplomacji gruzińskiej.

Z kolei perspektywy wejścia do NATO otwarto przed Gruzją na szczycie Sojuszu w Bukareszcie w kwietniu 2008 r. Sprzeciw Berlina i Paryża, które obawiały się napięć w stosunkach z Moskwą, uniemożliwił jednak wówczas przyznanie Gruzji – podobnie jak Ukrainie – planu działań prowadzących do członkostwa.

Na szczycie w walijskim Newport w 2014 r. NATO zapowiedziało, że pomoże Gruzji w dostosowaniu się do wymogów NATO. Dwa lata później podczas szczytu w Warszawie szefowie dyplomacji państw członkowskich NATO wyrazili poparcie dla aspiracji Gruzji do członkostwa w Sojuszu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl