fot. PAP/Artur Reszko

Prezydent A. Duda: Rosja nie odważy się zaatakować NATO

Zagrożenie ze strony Rosji cały czas istnieje. Prawdopodobieństwo jednak, że ktokolwiek, w tym Rosja, odważy się zaatakować państwa NATO, jest bardzo niewielkie – powiedział w wywiadzie dla „Polska Times” prezydent Andrzej Duda.

W świetle tego, co dziś dzieje się na Ukrainie, pojawia się coraz więcej pytań. Większość z nich ogniskuje wokół jednego – bezpieczeństwa Polski.

W wywiadzie dla „Polska Times” prezydent Andrzej Duda wskazał, że zagrożenie ze strony Rosji istnieje. Podkreślił jednak, że właśnie dlatego w naszym kraju jest obecnie ponad 10 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są nie tylko największą armią na świecie, ale też najlepiej wyposażoną.

Do tego dochodzi amerykańska infrastruktura, ciężkie uzbrojenie, a także obrona przeciwrakietowa, dzięki której część naszego kraju już dzisiaj jest chroniona amerykańskim systemem Patriot. Polski prezydent przypomniał także, o czym zapewniał prezydent USA Joe Biden podczas swojej wizyty w Polsce –  Polska ma absolutną gwarancję Artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.

– Jeżeli byłby jakikolwiek napad na państwo NATO, w tym Polskę, to odpowiedź sojuszu będzie natychmiastowa i zdecydowana. Prawdopodobieństwo, że ktokolwiek, w tym Rosja, odważy się zaatakować państwo NATO, narażając się na konflikt z Sojuszem Północnoatlantyckim, narażając się na starcie z armią amerykańską, a w naszym przypadku także i z naszą armią, która będzie broniła Polski, jest bardzo niewielkie – zapewnił  Andrzej Duda w wywiadzie dla „Polska Times”.

Polski prezydent wskazał, że odzyskanie przez Ukrainę całego terytorium w granicach uznanych międzynarodowo jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa Polski na przyszłość. Andrzej Duda odniósł się także do wniosków o przystąpienie do NATO, jakie złożyły Szwecja i Finlandia. Wskazał, że kiedy to nastąpi, granica Sojuszu z Rosją wydłuży się o ponad 900 km, a sam pakt zyska dwa silne i bogate państwa, które mają wojenne doświadczenie. Jednocześnie zaznaczył, że oznacza to również, iż „obawa o potencjalną rosyjską agresję jest realna”.

– Oni wiedzą, że to nie są żarty. Przeżyli budowę gazociągu Nord Stream I i II, widzieli rosyjską aktywność. Myślę, że społeczeństwo, widząc, co dzieje się na Ukrainie, doszło do wniosku, że potencjalna rosyjska agresja to nie zabawa, to nie są żarty. Stąd ta decyzja, której jeszcze dwa lata temu nikt się nie spodziewał, nawet nie przypuszczał, że mogłaby ona zapaść – zaznaczył  prezydent RP.

Andrzej Duda przypomniał, że Szwedzi wielokrotnie odpędzali na przestrzeni ostatnich lat rosyjskie samoloty, a także ścigali i wypędzali rosyjskie łodzie podwodne ze swoich wód terytorialnych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl