5-lecie istnienia terytorialsów z Warmii i Mazur 

W tym roku 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej (4W-MBOT) obchodzi już piątą rocznicę powstania, dlatego w sobotę, 21 maja 2022 r., zaprasza na uroczystą Mszę św. w Bartągu o godz. 18.00. Eucharystia zainauguruje obchody święta brygady. Natomiast następnego dnia, 22 maja, o godz. 11.00 odbędzie się uroczysty apel na terenie jednostki wojskowej w Olsztynie. W świętowaniu wezmą udział przedstawiciele regionu, oświaty, służb mundurowych i jednostek wojskowych.

Uroczystość będzie okazją do podsumowania zrealizowanych planów w pięcioletniej działalności brygady i wyróżnień żołnierzy. Najbardziej zasłużeni otrzymają mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

W ramach Dni Otwartych Koszar na terenie jednostki przy ul. Saperskiej 1 w Olsztynie nie zabraknie atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych: koncerty zespołów, zawody sportowe dla rodzin, konkursy, prezentacja wyposażenia żołnierza i sprzętu wojskowego, zabawy plenerowe dla najmłodszych, pokazy dynamiczne i wojskowa grochówka. Jak zapewniają organizatorzy, ten czas będzie nie tylko okazją do radosnego świętowania, ale także pomagania, jakim będzie możliwość honorowego oddania krwi w krwiobusie.

Pięć lat 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej upłynął na szkoleniach, przysięgach i podejmowaniu nowych wyzwań. Żołnierze brali udział w wielu szkoleniach specjalistycznych, głównie przeciwkryzysowych. Jak podkreślają, dużym wyzwaniem dla nich był udział w największych ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami, ponieważ były źródłem zdobywania doświadczeń, ale przede wszystkim, sprawdzianem współpracy z wojskami operacyjnymi, innymi służbami oraz układem pozamilitarnym.

Nieszablonowe, innowacyjne rozwiązania i nowoczesne podejścia do szkolenia, sprawiły, że żołnierze są bardzo dobrze przygotowani i posiadają niezbędną wiedzę do działania. Osiąganie wyznaczonych celów jest możliwe dzięki dobrej współpracy ze szkołami z regionu, wojewódzkimi oddziałami Polskiego Czerwonego Krzyża, Straży Granicznej, Policji, Staży Pożarnej, służb medycznych, a także urzędami oraz wydziałami bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Podpisane porozumienia o współpracy pozwoliły im zadbać o mieszkańców regionu.

Przywiązanie do tradycji, odwaga, braterstwo i odpowiedzialność sprawiły, że żołnierze wypełniają motto „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Czas pandemii, działania na granicy i pomoc uchodźcom pokazały, jak ważne jest zaangażowanie i wsparcie terytorialsów. Liczne akcje pomocowe, zbiórki żywności, oddawanie krwi, aktywny udział w zawodach sportowych i piknikach wojskowych pozwoliły zbudować więź ze społecznością lokalną.

Na pewno nie były to lata łatwe i towarzyszyło im wiele wyzwań. Plany, które założyliśmy sobie w zakresie rozwoju, budowy systemu szkolenia i naboru, udało się zrealizować. Dzięki ciężkiej pracy osiągnęliśmy cel i mamy w szeregach brygady ponad trzy tysiące żołnierzy OT z Warmii i Mazur – zaznaczył dowódca brygady płk Jarosław Kowalski.

Dodał, że brygada jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów funkcjonowania.

Szkolenia ochotników prowadzą już cztery bataliony lekkiej piechoty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Do końca tego roku zaplanowano jeszcze kilka szkoleń podstawowych i wyrównawczych, co będzie skutkowało powołaniem w struktury brygady kolejnych ochotników. Formowany jest również piąty – ostatni w strukturze – batalion w Ełku. Obecnie w szeregach 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT służy ponad 3000 żołnierzy.

Terytorialsi z Warmii i Mazur od samego początku aktywnie działali w ramach operacji Trwała Odporność niosąc pomoc lokalnej społeczności. W akcję zaangażowanych było blisko 2000 żołnierzy 4W-MBOT. Wspierali szpitale i podmioty medyczne, pobierając ponad 271 tys. wymazów. Od minionego roku w ramach akcji „Silne Wsparcie” wspólnie z funkcjonariuszami SG pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej, m.in. organizując patrole, posterunki obserwacyjne, czy rozpoznanie z powietrza.

Dzięki szybkiej reakcji żołnierzy z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy współdziałali z pogranicznikami i strażą pożarną, udało się przeprowadzić akcję ratowniczą podjęcia nielegalnych migrantów, obywateli Syrii i Iraku na bagnach w okolicy zalewu Siemianówka. Od lutego tego roku, w ramach akcji „Niezawodna Pomoc” żołnierze 4W-MBOT wspierają administrację publiczną i wszystkie podmioty niosące pomoc uchodźcom z Ukrainy. Dzięki temu zaangażowaniu niezbędne wsparcie otrzymało blisko 700 osób.

st. szer. Wojciech Andrearczyk/4W-MBOT

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl