PAP/Wojtek Jargiło

Wicepremier B. Szydło: Mieszkańcy miejscowości na Lubelszczyźnie dotkniętych trąbą powietrzną mogą występować o zasiłki

Mieszkańcy miejscowości na Lubelszczyźnie dotkniętych trąbą powietrzną mogą występować o zasiłki w wysokości do 6 tys. zł w ramach pierwszej pomocy – zapowiedziała wicepremier Beata Szydło. Jak dodała, będzie apelować do premiera Mateusza Morawieckiego o uruchomienie środków w ramach tzw. rezerwy klęskowej.

Wicepremier Beata Szydło i wicemarszałek Beata Mazurek odwiedziły we wtorek wsie Stasin i Palikije Pierwsze, zniszczone przez trąbę powietrzną i rozmawiały z mieszkańcami.

Najważniejsze, że nikt nie zginął, służby bardzo szybko zadziałały, teraz trzeba zapewnić mieszkańcom możliwości mieszkania – podkreśliła wicepremier Beata Szydło.

Mieszkańcy będą mogli w tej chwili występować o zasiłki w wysokości do 6 tys. zł – to jest ta pierwsza pomoc, która będzie udzielana. Chcę przypomnieć, że rząd wypracował już takie formy pomocy dla mieszkańców, którzy są poszkodowani, właśnie w takich zjawiskach katastrof żywiołowych. W 2017 roku mieliśmy do czynienia z podobnym zdarzeniem na Pomorzu. Są przygotowane już w tej chwili rozporządzenia i akty prawne, które dają możliwość zwiększenia w znaczny sposób tej pomocy – mówiła Beata Szydło.

Wicepremier będzie apelować do premiera o uruchomienie dodatkowych środków w ramach tzw. rezerwy klęskowej. Umożliwi to zwiększenie pomocy w sytuacji.

https://twitter.com/MarekWieczerzak/status/1130890366616559616

Trąba powietrzna przeszła we wtorek przez gminę Wojciechów. Największe zniszczenia są w miejscowościach Stasin, Palikije Pierwsze, Cyganówka. Uszkodzonych zostało około 120 budynków. Jedna osoba jest lekko ranna.

RIRM

drukuj