Ponad 5 tys. nowych obiektów w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wzbogaciło się w 2016 roku o ponad 5 tys. obiektów. Zdecydowana większość z nich to dary. Koszt zakupionych muzealiów wynosi prawie 317 tys. zł.

Wybór najciekawszych nabytków będzie można oglądać na czynnej od środy przez miesiąc wystawie w Pałacu Krzysztofory.

Dziennikarzom i innym zaproszonym gościom Muzeum zaprezentowało nowe obiekty w minionym tygodniu.

W 2016 r. do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa trafiło dokładnie 5 504 muzealiów, z czego 5 225 to dary. 279 muzealiów MHK zakupiło za blisko 317 tys. zł.

Wśród nowych nabytków są obrazy, rysunki i rzeźby znanych artystów, fotografie stare i nowe, a także zegar oraz brakteaty (monety jednostronne), które na stałe zasilą wielooddziałowe muzeum.

Spośród zakupionych obiektów jest m.in. dokument z odręcznym podpisem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dokument ten jest propozycją przedstawioną Komisji Kruszcowej objęcia zarządu fabryki przez Krzysztofa Szembeka, biskupa płockiego, i stanowi dowód na intensywne poszukiwania górnicze oraz eksploatację złoża miedzianogórskiego, podjęte za panowania króla Poniatowskiego.

MHK systematycznie powiększa zbiór obrazów Wojciecha Weissa (1875–1950). W 2016 r. kolekcja dzieł tego malarza powiększyła się o cztery obrazy olejne o tematyce krakowskiej. Muzeum wzbogaciło także swój zbiór obrazów i rysunków Piotra Stachiewicza (1858-1938) o kilka jego dzieł. W MHK od 2016 r. są m.in. portrety żony i syna Stachiewicza, narysowane przez artystę.

Wśród nowych prac w muzeum znalazły się też dzieła Stanisława Janowskiego, Kazimierza Mikulskiego, Ireny Iriko-Kołodziej, Artura Markowicza, Konstantego Laszczka, Krystyny Nowakowskiej, Bogusława Gabrysia.

Do kolekcji zegarów MHK trafił zegarek kieszonkowy Aleksandra Sulikowskiego – cenionego krakowskiego zegarmistrza, montującego w XIX i na pocz. XX w. zegary z elementów sprowadzanych z Francji i Szwajcarii. Bogato dekorowany nabytek pochodzi z 1900 r., ma napęd sprężynowy i srebrne elementy.

Cenne, wymienione we wstępie do katalogu nabytków, są dwa żydowskie brakteaty z tzw. skarbu krakowskiego. Są to srebrne krążki jednostronnie bite stemplem. Monety tzw. grubej roboty pochodzą z drugiej połowy XII lub pierwszej połowy XIII w., być może z mennicy krakowskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl