Wpisy

[Jestem w Kościele] Zbawienna cisza

Cisza jest całkowitym przeciwieństwem tego, co serwuje nam współczesny świat. Nie tylko hałas wielkich miast, ale przede wszystkim media społecznościowe, przez które przebodźcowani ludzie wpadają w różnego rodzaju problemy, m.in. psychiczne. Cisza, która powinna dawać ukojenie, jawi się im jako pustka nie do zniesienia. Niestety jednak nawet w Kościele, który zawsze podkreślał zbawienną rolę ciszy (zwłaszcza w kontekście liturgii), dziś tego świętego milczenia często się unika.

[Jestem w Kościele] Doktor Kościoła na trudne czasy  

Św. John Henry Newman niebawem zostanie oficjalnie ogłoszony Doktorem Kościoła. Decyzja Papieża Leona XIV o nadaniu mu tego zaszczytnego tytułu jest nie tylko w pełni zasłużona, ale wręcz opatrznościowa. Myśl pozostawiona przez tego wybitnego XIX-wiecznego teologa może bowiem stanowić odtrutkę na współczesne błędy i chaos doktrynalny, który dotyka Kościół.

[Jestem w Kościele] Migranci i ewangelizacja: Dlaczego to temat tabu?

W dyskusjach i sporach nt. migracji, które ostatnio żywiołowo toczymy także w Kościele, jeden aspekt pozostaje konsekwentnie całkowicie ignorowany lub co najmniej marginalizowany. Chodzi o ewangelizacyjny wymiar tego zjawiska, bardzo mocno podkreślony w niedawnym orędziu Papieża Leona XIV na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Dlaczego niektórzy, w tym ludzie Kościoła, mówiąc o migracji i migrantach, potrafią posuwać się do szantażu moralnego, przekłamań i manipulacji, a nie zajmuje ich tak fundamentalna kwestia, jak głoszenie Ewangelii migrantom i przez migrantów?

[Jestem w Kościele] Kruche naczynia, krucha cześć

Podczas Mszy Świętej z okazji Jubileuszu Młodych w Casa Polonia w Rzymie Najświętszy Sakrament został umieszczony w szklanych naczyniach liturgicznych, mimo że dokumenty Kościoła wyraźnie i stanowczo tego zabraniają. Niektórzy jednak najwyraźniej się tym w ogóle nie przejmują. Nic więc dziwnego, że w efekcie nawarstwiających się zaniedbań w kwestii poszanowania norm liturgicznych, część katolików nie dostrzega nic złego w tego rodzaju nadużyciach, a nawet oskarża o faryzeizm tych, którzy domagają się traktowania Najświętszego Sakramentu z należną czcią.

[Jestem w Kościele] Stop rozwadnianiu chrześcijaństwa: USA wskazują drogę Kościołowi

Amerykańskie seminaria duchowne przeżywają złoty wiek. Tak wynika z ostatnich doniesień zza oceanu. I nie tyle chodzi tu o liczby, co o jakość formacji kapłańskiej, z którą w ostatnich dekadach zwłaszcza na Zachodzie bywało różnie. Skąd taki sukces? Wśród powodów jest reforma seminariów oparta na wytycznych św. Jana Pawła II oraz odejście od antropocentrycznej teologii Karla Rahnera na rzecz chrystocentrycznej myśli m.in. Benedykta XVI. Czy inne kraje wezmą przykład ze Stanów Zjednoczonych?

[Jestem w Kościele] Między miłosierdziem a roztropnością. O migracji po katolicku

Bardzo często w debacie publicznej nauczanie Kościoła jest przedstawianie w taki sposób, że staje się karykaturą niemającą nic wspólnego z prawdą. Nie inaczej dzieje się w kwestii migracji, która jest ostatnio wiodącym tematem w naszym kraju. Podczas gdy niektórzy twierdzą, że jedynym słusznym, ewangelicznym i zgodnym z nauczaniem Kościoła rozwiązaniem jest przygarnięcie do siebie wszystkich jak leci, warto przypomnieć, co naprawdę nt. migracji mówi Kościół, a nie co się temu czy innemu człowiekowi wydaje.

[Jestem w Kościele] Wrócić na tory liturgicznego pojednania

Lada dzień, 16 lipca, miną 4 lata od publikacji jednego z najgłośniejszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych dokumentów Papieża Franciszka – motu proprio „Traditionis custodes”, które radykalnie ograniczyło możliwość sprawowania tzw. Mszy Św. trydenckiej. Tych kilka lat to dobry moment, aby przyjrzeć się owocom tej decyzji, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia medialne o tym, że w ankiecie poświęconej ocenie poprzednich rozwiązań w tej sprawie autorstwa Benedykta XVI, większość biskupów z całego świata stwierdziła, iż wprowadzenie zmian spowoduje więcej szkody niż pożytku. I niestety się nie mylili.

[Jestem w Kościele] Adoracja, głupcze!

Adoracja Najświętszego Sakramentu receptą na powołania kapłańskie. Taki wniosek płynie zza oceanu, gdzie zaobserwowano ścisły związek między nowymi powołaniami do kapłaństwa a adoracją eucharystyczną wśród młodych ludzi. Badania przeprowadzone w USA pokazują, że aż 78 procent tegorocznych kandydatów do święceń przed wstąpieniem do seminarium regularnie spędzało czas przed Najświętszym Sakramentem. To kolejny przykład na to, że nie trzeba uciekać się do nowinek (często wątpliwych) i stawać na głowie, aby przyciągnąć młodych do Kościoła. Wystarczy zdrowa, sprawdzona, tradycyjnie katolicka pobożność.

[Jestem w Kościele] Szafarze (nad)zwyczajni

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie, tegoroczne Święto Dziękczynienia. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnej, koncelebrowana przez co najmniej kilkudziesięciu biskupów i prezbiterów. Nadchodzi moment Komunii Świętej, której udziela kilku, może kilkunastu kapłanów, a reszta siedzi. Czyżby tak mało wiernych, że to wystarczy? Skąd! Po co się przemęczać, skoro są nadzwyczajni szafarze. Przepisy liturgiczne? A kogo to obchodzi…

[Jestem w Kościele] Cywilizacja życia czy śmierci? Wybór w II turze

Na ostatniej prostej przed II turą wyborów prezydenckich środowiska skupione wokół koalicji rządzącej nie potrafią ukryć swojej wyższości i pogardy wobec prawicowej części społeczeństwa. Zresztą nie pierwszy to raz, kiedy samozwańcze „elity” intelektualne naszego kraju uzurpują sobie prawo do pouczania nas, ciemniaków i prostaków. Dzięki Bogu jednak ta taktyka już nie działa i mamy realną szansę, aby znów postawić tamę barbarzyńskiej cywilizacji śmierci. Stawka tych wyborów jest bowiem naprawdę olbrzymia i sprowadza się do pytania, czy chcemy, aby w majestacie prawa można było zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży zastrzykiem w serce z chlorku potasu, bez żadnego znieczulenia, tak jak to miało miejsce w oleśnickim szpitalu?

[Jestem w Kościele] Misterium, nie spektakl. Liturgiczna lekcja Papieża Leona

Nie minęły nawet dwa tygodnie pontyfikatu Papieża Leona XIV, a już z jego ust usłyszeliśmy niezwykle budującą refleksję na temat liturgii. Ojciec Święty podczas Jubileuszu Kościołów Wschodnich podkreślił, że musimy uczyć się od chrześcijańskiego Wschodu prymatu Boga i poczucia tajemnicy w liturgii. Cieszy, że Leon XIV celnie diagnozuje bolączki współczesnej liturgii i oby poszły za tym konkretne działania.