SGP. Polacy poza półfinałami, triumf weterana

45letni Greg Hancock zwyciężył w GP Słowenii, kolejnych zawodach w ramach Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Amerykanin w biegu finałowym okazał się lepszy od Brytyjczyka Taia Woffindena oraz Duńczyka Petera Kildemanda. Reprezentanci Polski rywalizację w Krsku zakończyli na fazie zasadniczej.

Zawody w Słowenii były już dziewiątymi w tegorocznym cyklu. Walka o tytuł mistrza świata wkroczyła, więc w decydującą fazę. Liderujący klasyfikacji generalnej Tai Woffinden chciał za wszelką cenę utrzymać przewagę nad wiceliderem Gregiem Hancockiem. Amerykanin nie miał jednak zamiaru odpuszczać.

Obydwaj zawodnicy wywalczyli najwięcej punktów po fazie zasadniczej. Hancock zdobył ich 14, a Woffinden – o jedno oczko mniej. Kroku tej dwójce starał się dotrzymać Nicki Pedersen, który po 20 wyścigach miał na koncie 11 punktów. Do czołowej ósemki nie awansował tym razem żaden z reprezentantów Polski. O sporym pechu może mówić Maciej Janowski, który zgromadził 9 oczek (wraz z 2 innymi żużlowcami), ale został sklasyfikowany na 9 miejscu ze względu na najmniejszą ilość biegowych wygranych. Krzysztof Kasprzak zdobył tylko trzy punkty i aż w czterech gonitwach przekraczał linię mety, jako ostatni. Dało mu to 13. miejsce w zawodach.

W pierwszym półfinale rywalizowali: Greg Hancock, Peter Kildemand, Jason Doyle oraz Chris Holder. Dobry start dał zwycięstwo pierwszemu z wymienionych. Do finału awansował również Kildemand, który wyprzedził Doyle’a na dystansie. Jako ostatni na metę przyjechał Holder.

W drugim wyścigu półfinałowym pod taśmą pojawili się: Nicki Pedersen, Tai Woffinden, Niels Kristian Iversen oraz Troy Batchelor. Najlepszy po kapitalnej walce okazał się Brytyjczyk, który najpierw uporał się z Iversenem, a potem rzutem na taśmę wyprzedził Pedersena, który także zagwarantował sobie udział w decydującym biegu.

W finale ponownie najlepiej wystartował Hancock. Amerykanina próbował jeszcze atakować Woffinden, jednak bez powodzenia. Brytyjczyk przegrał ostatecznie z rywalem zza oceanu, a za jego plecami finiszowali odpowiednio Kildemand oraz Pedersen.

W klasyfikacji generalnej cyklu GP liderem nadal pozostaje Tai Woffinden. Brytyjczyk ma na koncie 127 punktów i o 25 wyprzedza dzisiejszego triumfatora ze Słowenii Grega Hancocka. Na trzecim miejscu plasuje się Nicki Pedersen z dorobkiem 98 punktów. Najlepszy z Polaków, Maciej Janowski zajmuje ósme miejsce w generalce (72 punkty).