fot. PAP/Tytus Żmijewski

SEC. Sukces Przedpełskiego, zwycięski Pedersen, Sajfutdinow liderem!

Paweł Przedpełski, ulubieniec lokalnej publiczności, zajął 2. miejsce w rozegranym w Toruniu pierwszym finale tegorocznych zmagań Speedway European Championships. Na najwyższym stopniu podium stanął Duńczyk Nicki Pedersen, choć najwięcej punktów zapisał na swoim koncie Rosjanin Emil Sajfutdinow.


Choć w rywalizacji SEC brakuje Australijczyków oraz Amerykanina Grega Hancocka, pozostali żużlowcy światowego topu (w tym sześciu Polaków) stworzyli niezwykle ciekawe widowisko. Swoje umiejętności przed toruńską publicznością mogli zaprezentować m.in. Grigorij i Artiom Łaguta, Emil Sajfutdinow, Nicki Pedersen, Hans Andersen czy Antonio Lindbaeck. Szwed jest ostatnio wyraźnie w gazie po tym, jak z reprezentacją narodową sięgnął po drużynowe mistrzostwo świata.

Tomasz Jêdrzejak Tomasz Gollob Hans Andersen Peter KildemandJuż w premierowej gonitwie na starcie pojawili się dwaj późniejsi finaliści – Pedersen i Lindbaeck. Jako pierwszy linię mety minął Szwed, który na dystansie wygrał walkę z Duńczykiem. W drugim wyścigu zobaczyliśmy Tomasza Golloba i Tomasza Jędrzejaka. Były mistrz świata wywalczył dwa punkty, przegrywając rywalizację z Peterem Kildemandem. Na ostatnim miejscu bieg ukończył Hans Andersen.

W trzeciej gonitwie „swojej” publiczności po raz pierwszy zaprezentował się Paweł Przedpełski. Zawodnik na co dzień reprezentuje barwy miejscowego KS-u Toruń. Lepszy od niego okazał się tylko Rosjanin Emil Sajfutdinow, który później tylko raz wjeżdżał do parku maszyn pokonany.

Po zaciętej walce bezpośredni awans do wielkiego finału wywalczyli Sajfutdinow i Lindbaeck. W rywalizacji barażowej udział wzięli Nicki Pedersen, Paweł Przedpełski, Peter Kildemand i Grigorij Łaguta. Poniżej oczekiwań spisali się pozostali biało–czerwoni. Zawiedli zwłaszcza mający za sobą swoje najlepsze lata Tomasz Gollob i podstawowy żużlowiec polskiej kadry, notujący świetny sezon Przemysław Pawlicki.

Emil Sajfutdinow

Bieg barażowy przyniósł rewelacyjną postawę Przedpełskiego, który najpierw wygrał walkę na łokcie z Łagutą, a następnie skutecznie bronił się przed atakami goniącego go Pedersena. W wielkim finale znaleźli się zatem Polak i Duńczyk. Na następne zawody realizację swoich wysokich aspiracji musieli odłożyć Łaguta i Kildemand.

Decydujący wyścig był popisem wszystkich czterech żużlowców. Po starcie na prowadzenie przedarł się Przedpełski, którego przy krawężniku minął Pedersen. Ulubieniec lokalnej publiczności nie dawał za wygraną, jednak na dystansie zdołał wyprzedzić go Sajfutdinow. Gdy wydawało się, że Rosjanin do końca będzie bił się z prowadzącym Duńczykiem o ostateczny triumf, po raz kolejny na drugą lokatę przedarł się Przedpełski i wyścig ukończył jedynie za plecami Pedersena.

Mimo wygranej Duńczyka, prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął lepszy w rundzie zasadniczej Sajfutdinow. Rosjanin uzbierał w sumie 16 oczek, o jedno więcej od Pedersena i cztery więcej od Lindbaecka i Przedpełskiego.

***

Wyniki 1. finału SEC w Toruniu:

1. Nicki Pedersen (Dania) – 15 (2,2,3,3,2) + 1. miejsce w finale
2. Paweł Przedpełski (Polska) – 12 (2,3,2,1,2) + 2. miejsce w finale
3. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 16 (3,3,3,3,3) + 3. miejsce w finale
4. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 12 (3,1,3,2,3) + 4. miejsce w finale
5. Grigorij Łaguta (Rosja) – 9 (0,3,3,2,1) + 3. miejsce w barażu
6. Peter Kildemand (Dania) – 10 (3,w,1,3,3) + 4. miejsce w barażu
7. Artiom Łaguta (Rosja) – 8 (2,1,2,3,0)
8. Piotr Protasiewicz (Polska) – 8 (1,2,2,1,2)
9. Vaclav Milik (Czechy) – 7 (0,2,2,0,3)
10. Tomasz Jędrzejak (Polska) – 6 (1,3,0,2,0)
11. Tomasz Gollob (Polska) – 6 (2,1,1,1,1)
12. Przemysław Pawlicki (Polska) – 5 (1,2,0,0,2)
13. Martin Vaculik (Słowacja) – 5 (1,1,0,2,1)
14. Janusz Kołodziej (Polska) – 4 (3,0,0,1,0)
15. Hans Andersen (Dania) – 2 (0,0,1,0,1)
16. Martin Smolinski (Niemcy) – 1 (0,0,1,0,0)

Sport.RIRM

drukuj