Żużel. Bartosz Zmarzlik najlepszy w Grand Prix Niemiec

Zwycięstwem Bartosza Zmarzlika zakończyło się żużlowe Grand Prix Niemiec. Trzykrotny mistrz świata wygrał tym samym drugie zawody w bieżącej edycji cyklu. Polak w wielkim finale pokonał Jasone’a Doyle’a, Jacka Holdera i Kim Nilssona.

Polacy zawodnicy z pewnością lubią zmagania w Teterowie. W zawodach na tym torze w 2019 roku wygrał Maciej Janowski, zaś drugie miejsce zajął Bartosz Zmarzlik. W ubiegłym roku zwyciężył zaś Patryk Dudek, przed … Zmarzlikiem. Wszyscy trzej zawodnicy również w tym roku mieli okazję do rywalizacji w Grand Prix Niemiec.

Niestety, spośród trójki biało-czerwonych do półfinałów dostał się jedynie Bartosz Zmarzlik, który w pierwszej fazie rywalizacji w Teterowie zgromadził 13 punktów. Patryk Dudek wywalczył 7 punktów i został sklasyfikowany na 11 pozycji. Do niezłym początku (4 pkt w 2 biegach) pogubił się Maciej Janowski, który ostatecznie zebrał 5 punktów i zajął 13 miejsce w stawce. Jako zaskoczenie należy potraktować również brak awansu do kolejnej fazy zawodów Fredrika Lindgrena oraz Martina Vaculika, który tydzień wcześniej okazał się najlepszy w GP Czech.

W pierwszym półfinale pod taśmą pojawili się Bartosz Zmarzlik, Anders Thomsen, Jason Doyle i Robert Lambert. Bieg musiał zostać powtórzony, gdyż na starcie ruszył się Doyle. W powtórce dobrze ruszył Zmarzlik, jednak Polak musiał odpierać ataki Lamberta. Trzykrotny mistrz świata poradził sobie jednak z Brytyjczykiem i pierwszy minął linię mety. Jako drugi finiszował natomiast Doyle.

W drugim biegu półfinałowym zmierzyli się: Daniel Bewley, Leon Madsen, Kim Nilsson i Jack Holder. Bewley tuż przed startem zdefektował motocykl i doszło do powtórzonego startu, już w trzyosobowym składzie. W powtórce najlepiej spod taśmy wyszedł Holder i to Australijczyk wywalczył w tym biegu trzy punkty. Początkowo na drugim miejscu jechał Madsen, jednak popełnił błąd, który wykorzystał Nilsson i to Szwed niespodziewanie zameldował się w wielkim finale.

W decydującym starciu zmierzyli się: Zmarzlik, Doyle, Nilsson oraz Holder. Polak świetnie wystartował i pewnie dowiózł prowadzenie do końca biegu. Drugie miejsce w GP Niemiec przypadło Doyle’owi, a trzecie – Holderowi.

Bartosz Zmarzlik niezmiennie pozostaje liderem cyklu Grand Prix. Trzykrotny mistrz świata ma na koncie 70 punktów i o 12 oczek wyprzedza Jacka Holdera. Na trzecim miejscu w stawce sklasyfikowany jest Jason Doyle (54 pkt).

Kolejne zawody cyklu Grand Prix zostaną rozegrane 24 czerwca w Gorzowie.

***

Wyniki Grand Prix Niemiec w Teterowie:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 19 (2,2,3,3,3,3,3) – 20 pkt do klasyfikacji generalnej