fot. PAP/EPA

SGP. Maciej Janowski triumfuje w Horsens! Dwóch Polaków na podium!

Bardzo dobry występ zanotowali polscy żużlowcy podczas rozgrywanego w Horsens Grand Prix Danii. Najlepszy w finale okazał się Maciej Janowski, zaś na trzeciej pozycji zmagania zakończył Patryk Dudek. Zarówno jeden, jak i drugi zajmują miejsca na podium w klasyfikacji generalnej cyklu.


Polacy na torze w Horsens chcieli odkuć się za przeciętny występ w poprzednich zawodach GP, rozgrywanych w Pradze. Wówczas do czołowej „ósemki” awansował jedynie Patryk Dudek. Na dobry rezultat liczył również Maciej Janowski, który rok temu w Grand Prix Danii okazał się bezkonkurencyjny.

Po pierwszej fazie zawodów najwięcej oczek zgromadził Jason Doyle (12). Niezły wynik osiągnęli także Maciej Janowski oraz Patryk Dudek (obaj po 11 pkt). Niestety, w półfinałach zabrakło miejsca dla pozostałych biało-czerwonych. Bartosz Zmarzlik był dwunasty z dorobkiem 7 oczek, a tuż za nim uplasował się Piotr Pawlicki (4 pkt.). Sporym zaskoczeniem in minus można nazwać ostatnią lokatę Martina Vaculika oraz jego dorobek punktowy (jedno oczko). W najlepszej „ósemce” nie znaleźli się również m.in. Greg Hancock oraz Chris Holder.

W pierwszym półfinale rywalizowali: Matej Zagar, Jason Doyle, Emil Sajfutdinow oraz Antonio Lindbaeck. Najszybszy w stawce okazał się Doyle, który za drugim razem skutecznie zaatakował Zagara. Słoweniec mógł awansować do finału z drugiej pozycji, ale w pewnym momencie popełnił błąd, co bezlitośnie wykorzystał Emil Sajfutdinow i to on wywalczył miejsce w decydującej gonitwie.

W drugim biegu półfinałowym zmierzyli się: Maciej Janowski, Patryk Dudek, Fredrik Lindgren oraz Tai Woffinden. Najlepiej wystartował Janowski i to on jako pierwszy minął linię mety. Za jego plecami trwała zażarta wala o drugą lokatę. Zwycięsko wyszedł z niej Dudek, który tym samym zameldował się w finale.

W najważniejszym starciu wystąpili więc: Jason Doyle, Emil Sajfutdinow, Maciej Janowski oraz Patryk Dudek. Najszybciej spod taśmy ruszył Sajfutdinow, ale Rosjanina na dystansie wyprzedził jadący po szerokiej Janowski, który swojej pozycji nie oddał do końca. O podium ambitnie powalczył również Dudek. Polak zdołał wyprzedzić Doyle’a, dzięki czemu uplasował się na trzeciej lokacie.

Dla Macieja Janowskiego było to pierwsze podium w cyklu GP 2017. Po raz drugi w obecnym sezonie indywidualnych mistrzostw świata wygrał żużlowiec z Polski.

W klasyfikacji generalnej GP liderem jest Jason Doyle z dorobkiem 65 pkt. Reprezentant Australii wyprzedza Patryka Dudka (tyle samo oczek) oraz Macieja Janowskiego (58 pkt.). Dziewiąte miejsce w stawce zajmuje natomiast Piotr Pawlicki, zaś pozycje niżej plasuje się Bartosz Zmarzlik.

Kolejne zawody w ramach rywalizacji o indywidualne mistrzostwo świata na żużlu odbędą się 22 lipca na sztucznym torze w walijskim Cardiff.

***

Wyniki Grand Prix Danii: 

1.   Maciej Janowski (Polska) – 17 pkt. (2,1,2,3,3,3,3)
2.   Emil Sajfutdinow (Rosja) – 14 (1,2,1,3,3,2,2)
3.   Patryk Dudek (Polska) – 14 (3,1,2,3,2,2,1)
4.   Jason Doyle (Australia) – 15 (3,2,3,2,2,3,0)
5.   Matej Zagar (Słowenia) – 11 (1,3,3,d,3,1)
6.   Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 11 (2,3,1,3,1,1)
7.   Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 8 (2,d,3,0,3,0)
8.   Fredrik Lindgren (Szwecja) – 8 (1,3,2,2,0,0)
9.   Kenneth Bjerre (Dania) – 7 (0,3,2,w,2)
10.   Greg Hancock (USA) – 7 (3,0,1,1,2)

12. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 7 (1,0,3,2,1)
13. Piotr Pawlicki (Polska) – 4 (0,2,0,2,u)

 

***

Klasyfikacja generalna Grand Prix:

1.   Jason Doyle (Australia) – 65 pkt.
2.   Patryk Dudek (Polska) – 65
3.   Maciej Janowski (Polska) – 58
4.   Fredrik Lindgren (Szwecja) – 51
5.   Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 48
6.   Emil Sajfutdinow (Rosja) – 47
7.   Greg Hancock (USA) – 45
8.   Martin Vaculik (Słowacja) – 45
9.   Piotr Pawlicki (Polska) – 43
10. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 39

Sport.RIRM

drukuj