IME na żużlu. Zwycięstwo Pedersena, Kołodziej trzeci w Niemczech

Duńczyk Nicki Pedersen wygrał w niemieckim Guestrow pierwszy z czterech turniejów indywidualnych mistrzostw Europy na żużlu. W finałowym wyścigu wyprzedził swojego rodaka Petera Kildemanda oraz Polaków Janusza Kołodzieja i Tomasza Golloba.

Niedzielne zawody, które przyciągnęły na trybuny komplet kibiców, były bardzo wyrównane, a różnice punktowe między żużlowcami w części zasadniczej niewielkie. W 19. biegu wykluczony został Adrian Miedzińki, który uderzył motocyklem w bandę. Bezpośrednio miejsce w finale zapewnili sobie Kołodziej (najlepszy w fazie zasadniczej – 13 pkt) oraz Pedersen, a z wyścigu barażowego – Gollob i Kildemand.

Od ubiegłego roku ME odbywają się w nowej formule. Tytuł zdobędzie zawodnik, który po finałowym turnieju w Częstochowie (19 września) będzie miał najwięcej punktów zdobytych łącznie we wszystkich eliminacjach. Poza Guestrow i Częstochową, odbędą się one jeszcze w rosyjskim Togliatti (20 lipca) i duńskim Holsted (9 sierpnia). Turnieje ME są rozgrywane na podobnych zasadach jak GP. Różnicą jest sposób kwalifikacji do finału. W IME po rozegraniu 20 wyścigów awans do decydującego biegu mają zapewniony dwaj najlepsi zawodnicy. Żużlowców, którzy uplasują się na pozycjach 3-6, czeka rywalizacja w dodatkowym starcie o dwa pozostałe miejsca.

W cyklu składającym się z czterech eliminacji startuje czwórka Polaków: oprócz Golloba, Kołodzieja i Miedzińskiego także Patryk Dudek. W gronie 15 stałych uczestników ME jest trzech żużlowców rywalizujących jednocześnie o mistrzostwo świata w cyklu Grand Prix. Są to: Pedersen, Niemiec Martin Smolinski i Szwed Andreas Jonsson. Tytułu broni Słowak Martin Vaculik, który w niedzielę zajął dziesiąte miejsce.

Wyniki:

wyścig barażowy

 1. Tomasz Gollob (Polska)

 2. Peter Kildemand (Dania)

 3. Emil Sajfutdinow (Rosja)

 4. Andreas Jonsson (Szwecja)

finał

 1. Nicki Pedersen (Dania)

 2. Peter Kildemand (Dania)

 3. Janusz Kołodziej (Polska)

 4. Tomasz Gollob (Polska)

czołowa dziesiątka turnieju w Guestrow:

 1. Nicki Pedersen (Dania)    14

 2. Peter Kildemand (Dania)   11

 3. Janusz Kołodziej (Polska) 14

 4. Tomasz Gollob (Polska)     9

 5. Emil Sajfutdinow (Rosja)  11

 6. Andreas Jonsson (Szwecja)  9

 7. Adrian Miedziński (Polska) 9

 8. Maksims Bogdanovs (Łotwa)  8

 9. Andzejs Lebedevs (Łotwa)   7

10. Martin Vaculik (Słowacja)  7

15. Patryk Dudek (Polska)      4

PAP

drukuj