Rajd Dakar. Rafał Sonik o krok od zwycięstwa

Rafał Sonik jest o krok od zwycięstwa w Rajdzie Dakar w kategorii quadów. Przed ostatnim, trzynastym etapem, który w sobotę zakończy się w Buenos Aires, krakowianin ma prawie trzy godziny przewagi nad drugim w klasyfikacji zawodnikiem.


W piątek wszyscy uczestnicy najtrudniejszego na świecie rajdu terenowego mieli do pokonania wprawdzie niedługi odcinek specjalny – 298 km, ale w sumie z dojazdami aż 1024 km – od Termas Rio Hondo do Rosario. Tak długiego dystansu nie było w tej imprezie od 2009 roku, odkąd przeniosła się z Afryki do Ameryki Południowej.

Odcinek z pomiarem czasu najszybciej, w trzy godziny 47 minut przejechał Francuz Christophe Declerck. Sonik był czwarty ze stratą 10 minut. Na mecie powiedział:

Oes nie był zbyt stresujący. Wymagał raczej cierpliwości, ponieważ nie mogłem wyprzedzać. Na trasie kurzyło się, było dość niebezpiecznie, więc cierpliwość popłacała. W czwartek miałem problem z zaworem paliwa, który wymieniliśmy. Dziś rano też pojawiły się niewielkie problemy, ale są powody, by się cieszyć, ponieważ jesteśmy już blisko celu.

W gronie motocyklistów Jakub Przygoński zajął 22. miejsce i po 12 etapach jest nadal 18. W piątek najszybszy na trasie był Australijczyk Toby Price, który o prawie dwie minuty wyprzedził Joana Barredę. Hiszpan odniósł w tym rajdzie cztery zwycięstwa. Na ósmym etapie miał bolesny upadek. Z połamaną kierownicą dojechał na holu do celu. Trzy godziny straty przekreśliły jego szanse na podium. Liderem jest jego rodak Marc Coma.

W sobotę wszyscy uczestnicy mają do przejechania 393 km; pomiar czasu na dystansie 174 km.

***

Wyniki 12. etapu z Termas Rio Hondo do Rosario (Argentyna) – 1024 km; OS 298 km:

quady

1.   Christophe Declerck (Francja/Yamaha) 3:47.15

2.   Nelson Sanabria (Paragwaj/Yamaha) + 7.09

3.   Walter Nosiglia (Boliwia/Honda) +9.31

4.   Rafał Sonik (Polska/Yahama) +10.05

Po dwunastu etapach:

1.   Rafał Sonik (Polska/Yamaha) 56:05.18 

2.   Jeremias Ferioli (Argentyna/Yamaha) +2:52.17

3.   Walter Nosiglia (Boliwia/Honda) +3:41.29


motocykle

1.   Toby Price (Australia/KTM) 3:19.04

2.   Joan Barreda (Hiszpania/Honda) +1.55

3.   Paulo Goncalves (Portugalia/Honda) +3.02

22. Jakub Przygoński (Polska/KTM) +18.00

Po dwunastu etapach:

1.   Marc Coma (Hiszpania/KTM) 45:08.32

2.   Paulo Goncalves (Portugalia/Honda) + 17.49

3.   Toby Price (Australia/KTM) +25.18

18. Jakub Przygoński (Polska/KTM) +5:23.57

PAP/Sport.RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl