fot. PAP/EPA

Rajd Dakar: Przygoński blisko podium, Hołowczyc pnie się w górę

Na wysokim 5. miejscu siódmy etap Rajdu Dakar ukończyli Krzysztof Hołowczyc i Jakub Przygoński. Czwarty w rywalizacji quadów był Rafał Sonik. Słabiej spisali się tym razem Marek Dąbrowski i Adam Małysz zajmując odpowiednio 21. i 25. pozycję.

Po raz pierwszy w historii Dakaru motocykliści i quadziści wjechali do Boliwii. Na ponad 400 – kilometrowej górskiej trasie, pełnej wąskich dróg najlepiej radził sobie Hiszpan Joan Barreda Bort. W ścisłej czołówce przez cały dzień plasował się Jakub Przygoński. Polak na mecie zameldował się z 5. czasem i utrzymał 7. miejsce w klasyfikacji generalnej. Liderem pozostał 3 – krotny zwycięzca rajdu, Marc Coma.

Na szybkość swojego quadu oraz blokujące się hamulce narzekał Rafał Sonik. Kapitan Poland National Team uplasował się na czwartej pozycji. W walce o zwycięstwo liczy się już tylko trzech zawodników: Sonik, Casale i Lafuente. Po ośmiu dniach ścigania najbliżej triumfu jest Chilijczyk, Polak zajmuje 3. miejsce.

Wśród kierowców samochodów z dobrej strony pokazał się Krzysztof Hołowczyc i Martin Kaczmarski. 51 – letni Olsztynianin na mecie w Salcie zameldował się jako 5. Nieco gorzej wiodło się jego uczniowi, który dojechał na 12. pozycji. Słabszy dzień zaliczyli Marek Dąbrowski i Adam Małysz. Kierowcy Orlen Teamu uplasowali się odpowiednio na 21. i 25. lokacie. Etap wygrał Hiszpan Carlos Sainz. W klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymał Nani Roma, drugi jest Francuz Stephan Peterhansel. Na 8. miejsce wskoczył Hołowczyc, który do 7. w stawce Dąbrowskiego traci już tylko 5 sekund. Z dziesiątki wypadł Adam Małysz. 3 – krotny wicemistrz olimpijski w skokach narciarskich jest 11.

Polski mechanik, Darek Rodewald, jadący z Holendrem Gerardem De Rooyem nadal przewodzą w rywalizacji samochodów ciężarowych.

Dziś drugi dzień maratonu dla motocyklistów i quadzistów. Zawodnicy nie mogli przez noc korzystać z pomocy swoich mechaników, a wszystkich koniecznych napraw dokonywali sami. Trasa etapu prowadzi do Calamy. 302 km przygotowano dla kierowców samochodów i ciężarówek. Motocykle i quady pokonają aż 462 km.

Sport/RIRM

drukuj