fot. PAP/EPA

PŚ w Willingen: Andreas Wank zwycięzcą kwalifikacji

Andreas Wank wygrał kwalifikacje do sobotniego konkursu w Willingen. Niemiec wyprzedził Japończyka Reruhi Shimizu i Słoweńca Jurija Tepesa. Polacy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony i w jutrzejszym konkursie wystąpią w komplecie. 

Polacy do Willingen pojechali w składzie, który będzie nas reprezentował na Olimpiadzie w Soczi plus Stefan Hulą. Pewni występu w konkursie byli dwaj nasi reprezentanci: Kamil Stoch i Jan Ziobro.

Jako pierwszy z naszych zawodników na belce zasiadł Hula. Polak uzyskał odległość 133m i objął prowadzenie w kwalifikacjach. Tym samym zagwarantował sobie start w konkursie. Kolejnym Polakiem na skoczni w Willingen był Dawid Kubacki. Zawodnik Wisły Zakopane oddał skok na odległość 135,5m co także przełożyło się na kwalifikację do konkursu.

Zaraz po skoku Polaka błysnął Japończyk Reruhi Shimizu lecąc na odległość 142m. Mało znanego reprezentanta z Kraju Kwitnącej Wiśni długo nikt nie potrafił „przeskoczyć”. W końcu udało się to Andreasowi Wankowi. Reprezentant gospodarzy uzyskał „zaledwie” 136m, ale to i warunki w których skakał  wystarczyło do objęcia prowadzenia w kwalifikacjach.

Nas nie zawiódł również Maciej Kot. 23-latek oddał taki sam skok jak Kubacki jednak styl w jakim go wykonał pozostawał wiele do życzenia, przez co jego dalsze miejsce Zaraz po nim na belce pojawił się Piotr Żyła. Popularny „Wiewiór” osiągnął, aż 144,5m co było drugą odległością w kwalifikacjach. Skok Żyły był ostatnim, który został oceniony. Kwalifikacje wygrał Wank przed Shimizu i Tepesem.

Pierwszą dziesiątkę, która miała pewny start w konkursie otwierał Jan Ziobro. Polak jednak nie zachwycił, skoczył tylko 129 metrów. Kamil Stoch zrezygnował ze swojej próby. Z pierwszej dziesiątki Pucharu Świata jedynie czterech zawodników przekroczyło odległość 130 metrów. Byli nimi Robert Kranjec (133 metry),  Noriaki Kasai (131 metrów), Andreas Wellinger (134 metry) i Severin Freund (135 metrów).

Ostatecznie piątą pozycję zajął Żyła, ósmy był Dawid Kubacki, Maciej Kot 13, a Stefan Hula 14.

Pierwszy indywidualny konkurs w Willingen odbędzie się jutro o 16.00.

Sport/RIRM

drukuj