Biathlon. Nowakowska-Ziemniak szósta w Ruhpolding

Weronika NowakowskaZiemniak zajęła szóste miejsce w niedzielnym biegu ze startu wspólnego na 12,5 km biathlonowego Pucharu Świata w niemieckim Ruhpolding. Polka osiągnęła tym samym najlepszy wynik w karierze. Wygrała Białorusinka Daria Domraczewa. Na drugim miejscu uplasowała się Niemka Franziska Preuss, a trzecia była Czeszka Veronika Vitkova.

Nowakowska-Ziemniak (AZS AWF Katowice) zaprezentowała się z bardzo dobrej strony na strzelnicy, gdzie popełniła tylko jeden błąd na 20 prób. W biegu natomiast poszło jej znacznie lepiej niż w piątkowym sprincie, w którym zajęła 44. miejsce. Wówczas najprawdopodobniej przyczyną słabszego tempa było złe przygotowanie nart. Po pierwszym strzelaniu w niedzielę Polka była trzecia, a po drugim wysunęła się na prowadzenie. Pudłowały za to faworytki – trzykrotna złota medalistka z Soczi Domraczewa oraz prowadząca w klasyfikacji generalnej PŚ Finka Kaisa Makarainen. Później jednak przydarzył się Nowakowskiej-Ziemniak błąd, z powodu którego spadła na 13. pozycję. Bezbłędne czwarte strzelanie pozwoliło jej przesunąć się na szóste miejsce, które utrzymała do mety. To jej najlepszy rezultat w historii występów w PŚ – wcześniej kilka razy udało jej się zająć siódmą lokatę. To także najlepsze osiągnięcie spośród reprezentantek Polski w trwającym sezonie.

Biathlon World Cup in Ruhpolding

Domraczewa była tego dnia bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o tempo biegu. Pomimo konieczności pokonania trzech karnych rund, wysunęła się na prowadzenie już na przedostatnim, czwartym okrążeniu, a ostatnią pętlę pokonała spokojnie. Nad Preuss zachowała 16,5 s przewagi, a 20-letnia Niemka o kolejne sześć wyprzedziła Vitkovą. Makarainen ostatecznie była siódma, ale wciąż prowadzi w klasyfikacji generalnej. Wiceliderka Domraczewa traci do niej 58 punktów. Nowakowska-Ziemniak jest 16. Na godzinę 15.40 zaplanowano rywalizację mężczyzn w biegu ze startu wspólnego na 15 km (bez udziału Polaków), która zakończy zmagania w Ruhpolding. Kolejna, szósta runda PŚ rozpocznie się w czwartek we włoskiej Anterselvie.