fot. PAP/EPA

TCS. Jacobsen potwierdził dominację, Kraft wciąż liderem

Norweg Anders Jacobsen po skokach na odległość 135,5 i 136,5 m wygrał rozegrany w Garmisch-Partenkirchen drugi konkurs Turnieju Czterech Skoczni. Kamil Stoch i Piotr Żyła zajęli miejsca w drugiej dziesiątce – odpowiednio 15. i 17. Liderem niemiecko – austriackiej imprezy pozostał Stefan Kraft.


63rd Four Hills TournamentWielkie emocje miała przynieść już pierwsza seria konkursowa, w której mogliśmy zobaczyć dwa bratobójcze pojedynki biało – czerwonych. Zanim jednak do nich doszło, na belce startowej pojawił się Dawid Kubacki. Polak osiągnął 117,5 m i przegrał rywalizację w parze z Andreasem Wankiem. Jeszcze gorzej spisali się Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł, którzy nie zagrozili faworyzowanym kolegom z reprezentacji. Z trudnymi warunkami musiał radzić sobie Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi zanotował 123,5 m, co pozwoliło mu zajmować 18. pozycję. Nieco dalej poleciał Piotr Żyła, a lądowanie na 127 m plasowało go na półmetku konkursu na 15. miejscu.

Występy Polaków były jedynie tłem do fantastycznej walki o czołowe lokaty. Przed trzema arcyciekawymi pojedynkami kończącymi pierwszą serię najdalej poleciał Michael Hayboeck (134 m). 0,6 pkt. za Austriakiem znajdował się Norweg Rune Velta, a 0,8 pkt. jego rodak i zwycięzca zawodów w Oberstdorfie Stefan Kraft. Klasyfikację znacząco wywróciły próby ostatniej szóstki. Najlepszy rezultat wywalczył rewelacyjny na treningach Anders Jacobsen (135,5 m). 2,5 metra dalej od Norwega lądował wielki przegrany tegorocznego turnieju Simon Ammann, jednak w ostatecznym rozrachunku tracił do rywala 1,7 pkt.

63rd Four Hills TournamentW drugiej odsłonie przyzwoite i równe skoki Stocha i Żyły nie wpłynęły znacznie na ich pozycje. Po próbach czołowej trzydziestki zawodnik z Zębu uplasował się na 15., a jego rodak na 17. miejscu. Fantastyczną odległością przeciwników postraszył Gregor Schlierenzauer (139,5 m). Dwukrotny zwycięzca TCS piął się w górę klasyfikacji. Wyprzedził go dopiero Słoweniec Peter Prevc, od którego lepszy okazał się Simon Ammann. Szwajcar wylądował na 133 m, jednak uzyskał bardzo dużą bonifikatę punktową. Ostatni na belce startowej pojawił się Anders Jacobsen i po raz kolejny nie dał szans rywalom. Dla Norwega jest to 10. w karierze triumf w konkursie Pucharu Świata. Po raz ostatni wygrywał w Zakopanem 12 stycznia 2013 roku.

W klasyfikacji niemiecko – austriackiego czempionatu prowadzenie utrzymał Stefan Kraft – dzisiaj szósty. Kamil Stoch po dzisiejszych zawodach spadł na 10. pozycję.

***

Wyniki konkursu w Garmisch-Partenkirchen:

konkurs-gapa

Klasyfikacja generalna Turnieju Czterech Skoczni:

gapa-tcs

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

gapa-gen

Sport/RIRM

drukuj