PŚ w Willingen. 70. podium Kamila Stocha! Premierowe zwycięstwo Stephana Leyhe

Stephan Leyhe odniósł pierwszą w karierze wygraną w zawodach Pucharu Świata. Niemiec w bardzo dobrym stylu triumfował w sobotnich zmaganiach w Willingen, skacząc na odległość 139.5 m i 144.5 m. Drugie miejsce zajął Norweg Marius Lindvik, a trzecie – Kamil Stoch. Reprezentant Polski po raz 70. stanął na podium.

Stephan Leyhe po 2. lokacie w niedzielnym konkursie w Sapporo poszedł za ciosem. Niemiec nie miał sobie równych na Muehlenkopfschanze, gdzie uzyskując 139.5 m i 144.5 m zanotował premierową w karierze wygraną w zawodach zaliczanych do Pucharu Świata. Podopieczny Stefana Horngachera drugiego w stawce Norwega Mariusa Lindvika (140 m i 143 m) wyprzedził równo o cztery „oczka”.

Na 3. pozycji sklasyfikowano Kamila Stocha. Dwukrotny triumfator Kryształowej Kuli prowadził nawet na półmetku rywalizacji (139.5 m), ale nieco słabsza druga próba sprawiła, że musiał zadowolić się najniższym stopniem podium. Zawodnik z Zębu i tak może być zadowolony ze swojego występu. Po raz 4. w trwającym sezonie, a 70. w karierze zakończył pucharowe zmagania w najlepszej „trójce”.

Tuż za reprezentantem Polski uplasował się Austriak Stefan Kraft (135.5 m i 141 m). Lider całego cyklu, mimo bardzo dobrego finałowego skoku, stracił do naszego rodaka ponad jeden punkt. 5. miejsce zajął kolejnych z Niemców – Karl Geiger (138.5 m i 138 m).

W drugiej serii łącznie wystąpiło trzech biało-czerwonych. Poniżej oczekiwań wypadł Dawid Kubacki (135 i 129.5 m), którego sklasyfikowano dopiero na 15. lokacie, choć po pierwszej rundzie był 9. Pucharowe punkty po dłuższej przerwie zdobył Jakub Wolny (135.5 m i 126.5 m). 24-latek co prawda zakończył konkurs na niezłej – 23. pozycji, ale na półmetku zawodów, kiedy plasował się na 10. miejscu, polscy kibice mogli liczyć na więcej.

Rozczarował Piotr Żyła. Cieszynianin uzyskał zaledwie 124 m i zajął jedynie 35. lokatę. Do finałowej rundy nie awansowali również 37. Aleksander Zniszczoł (123 m), 41. Klemens Murańka (121 m) oraz 46. Andrzej Stękała (112 m).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Stefan Kraft powiększył przewagę nad Karlem Geigerem do 68 punktów. Trzeci niezmiennie jest Dawid Kubacki, a czwarty Japończyk Ryoyu Kobayashi (134 m i 135 m), którego w sobotnich zmaganiach sklasyfikowano na 9. pozycji. Z 5. na 6. miejsce spadł natomiast Kamil Stoch, kosztem Mariusa Lindvika.

W niedzielę miał się odbyć drugi indywidualny konkurs w Willingen. Z uwagi jednak na względy bezpieczeństwa, organizatorzy już w sobotni wieczór postanowili odwołać zawody. Decyzja została podjęta na bazie fatalnych prognoz pogody na niedzielę. Do Niemiec nadciąga niż z bardzo silnym wiatrem. Od rana ma wiać z prędkością 8-10 m/s.