PŚ w Kuusamo. Zwycięstwo Domena Prevca, 5. miejsce Macieja Kota

Domen Prevc triumfował w inauguracyjnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich. Dla Słoweńca była to pierwsza wygrana w zawodach tej rangi. Najlepiej z Polaków zaprezentował się Maciej Kot, który zajął piąte miejsce.

Przed pierwszym konkursem tegorocznej edycji Pucharu Świata kibice znad Wisły byli pełni nadziei na dobry występ polskich skoczków. Biało-czerwoni pod wodzą nowego szkoleniowca – Stefana Horngachera – już latem prezentowali się bardzo dobrze. Również kwalifikacje na skoczni Ruka pokazały, że nasi reprezentanci są w stanie powalczyć o dobre miejsca w dzisiejszych zmaganiach.

Kamil StochNa półmetku zawodów w pierwsze dziesiątce znalazło się dwóch Polaków: Maciej Kot, który za skok na odległość 141 metrów sklasyfikowany został na piątej pozycji oraz Piotr Żyła, który zajmował siódmą lokatę po wylądowaniu na 140.5 m. Do czołowej „30” awansowali także: Dawid Kubacki (135.5 m – 21. miejsce) oraz Stefan Hula (132.5 m – 27. pozycja ). Do finałowej serii dostał się również Kamil Stoch, który co prawda upadł po swojej próbie na odległość 137 m, ale zakwalifikował się dzięki temu, że jego rezultat stanowił 95 proc. najdłuższego skoku pierwszej serii. Punktów nie zdobyli natomiast: Klemens Murańka (37. lokata) oraz Aleksander Zniszczoł (42. miejsce).

Po pierwszej serii liderem był Peter Prevc. Aktualny zdobywca Kryształowej Kuli uzyskał 143 m. Trzy metry bliżej wylądował zajmujący drugą pozycję na półmetku rywalizacji Severin Freund. Na trzeciej lokacie sklasyfikowany został Manuel Fettner, który skoczył 142 m.

W rundzie finałowej swoją pozycję utrzymał Stefan Hula. Na 26. miejsce awansował z kolei Kamil Stoch, który w drugiej próbie osiągnął 136 m. Solidnie w drugiej serii zaprezentował się Dawid Kubacki. Jego rezultat (138 m) pozwolił mu na ukończenie konkursu na 16. lokacie. Niestety, drugi skok zawalił Piotr Żyła. Uzyskał on tylko 128 m i ostatecznie został sklasyfikowany na 17. pozycji. Bardzo dobrze poradził sobie natomiast Maciej Kot, który wylądował na 135 m i ukończył rywalizację na 5. miejscu.

Ski Jumping World Cup in KuusamoMaciej Kot

Zwycięstwo w zawodach odniósł Domen Prevc. Słoweniec w finałowej serii skutecznie zaatakował z czwartej lokaty, uzyskując 140.5 m. Szansę na triumf w Kuusamo stracił natomiast bardziej znany z braci Prevców – Peter. Zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2015/2016 upadł po próbie na 140.5 m i ostatecznie został sklasyfikowany na trzeciej pozycji. Drugie miejsce w konkursie przypadło Severinowi Freundowi (140 m).