PŚ w Engelbergu. Zwycięstwo Ryoyu Kobayashiego, 9. miejsce Kamila Stocha

Zwycięstwem Ryoyu Kobayashiego zakończył się niedzielny konkurs indywidualny Pucharu Świata w Engelbergu. Z niezłej strony zaprezentował się Kamil Stoch, który zajął 9. miejsce. Pozostali Polacy rozczarowali. Punkty zdobył jeszcze tylko 25. Stefan Hula.

Choć na półmetku zmagań plasował się dopiero na 7. lokacie, ostatecznie mógł cieszyć się ze swojej 15. pucharowej wygranej w karierze. Ryoyu Kobayashi przepuścił mistrzowski atak i po dobrym skoku w pierwszej rundzie (132.5 m), w finałowej serii poprawił się jeszcze o półtora metra (134 m), dzięki czemu triumfował na Gross-Titlis-Schanze.

Tuż za Japończykiem znalazł się Peter Prevc (123.5 m i 127.5 m). Słoweniec do zwycięzcy niedzielnego konkursu stracił blisko dziewięć oczek. Podium uzupełnił – dość niespodziewanie – Austriak Jan Hoerl (134 m i 136.5 m). Na kolejnych lokatach sklasyfikowano Niemca Karla Geigera (133 m i 125 m) oraz Daniela Hubera (128 m i 139.5 m). Pozycji lidera natomiast po pierwszej serii nie zachował Norweg Robert Johansson (134 m i 122 m), który ostatecznie zajął 8. miejsce.

Z dobrej strony zaprezentował się Kamil Stoch (128.5 m i 118.5 m). Nasz trzykrotny mistrz olimpijski na półmetku rywalizacji plasował się na 5. lokacie, ale w drugiej serii miał pecha – trafił na trudne warunki atmosferyczne, w efekcie czego spadł na 9. pozycję. Pozostali Polacy rozczarowali, z wyjątkiem Stefana Huli (115.5 m i 117.5 m). 33-latek – podobnie jak w sobotę – zajął 25. miejsce.

Na jednej próbie zawody zakończyli 33. Piotr Żyła (111 m), 35. Maciej Kot (109.5 m), 44. Klemens Murańka (113.5 m), 47. Dawid Kubacki (113.5 m) oraz 52. Jakub Wolny (108.5 m). Upadek w finałowej rundzie zaliczył z kolei Stefan Kraft (127 m i 125.5 m). Austriak sklasyfikowany został na 18. lokacie.

Nowym-starym liderem Pucharu Świata został Ryoyu Kobayashi. Japończyk wyprzedza drugiego w stawce Stefana Krafta o 71 punktów. Trzeci jest Karl Geiger, zaś czwarty – Kamil Stoch. Pozycji w czołowej „dziesiątce” nie zachował Dawid Kubacki. Nowotarżanin spadł na 15. miejsce.

Teraz przed zawodnikami czeka udział w 68. edycji Turnieju Czterech Skoczni. Pierwsze zmagania niemiecko-austriackiej imprezy zaplanowano na 29 grudnia w Oberstdorfie (HS 137). W turnieju wystartuje sześciu biało-czerwonych: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot, Jakub Wolny oraz Stefan Hula. Rywalizację przegrał Klemens Murańka.