fot. PAP/Grzegorz Momot

ZIO w Pjongczangu. Skoczkowie odebrali medale, udane starty w short tracku

Polska drużyna w składzie Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch odebrała brązowe medale igrzysk olimpijskich. To jednak nie koniec emocji z udziałem biało-czerwonych. W short tracku eliminacje przebrnęli Magdalena Warakomska i Bartosz Konopko.


Skoki narciarskie, konkurs drużynowy – Polacy odebrali brązowe medale

To pierwszy medal drużyny skoczków na zimowej olimpiadzie. Wzruszającej chwili przyglądali się m.in. trener Stefan Horngacher, dyrektor PZN ds. skoków narciarskich Adam Małysz oraz Piotr Żyła. Biało-czerwoni nie kryli radości. Do ostatnich chwil walczyli z Niemcami o srebrny medal, a na półmetku do liderujących Norwegów tracili zaledwie 5 pkt. Po takiej walce przyszedł czas na świętowanie. Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wspólnie weszli na olimpijskie podium. Dla zawodnika z Zębu to czwarty krążek najważniejszej imprezy czterolecia, ale pierwszy wywalczony z drużyną. Swój największy sukces w dotychczasowej karierze osiągnął Hula. Wcześniej stał na podium mistrzostw świata w lotach, jednak ranga tamtego wydarzenia jest zdecydowanie niższa od igrzysk.

 * * *

Short track – Magdalena Warakomska (1000 m) i Bartosz Konopko (500 m) z awansem do ćwierćfinału

Po niepowodzeniach panczenistów oczy polskich fanów łyżwiarstwa skierowane są na short track. W grze o najwyższą stawkę wciąż pozostają Magdalena Warakomska na dystansie 1000 m i Bartosz Konopko (500 m).

W rywalizacji pań nasza zawodniczka stoczyła zaciętą walkę z jedną z faworytek – Elise Christie. Polka jechała na drugiej pozycji, którą straciła na rzecz wcześniej wspomnianej Brytyjki. Powtórki pokazały, że rywalka – aby wywalczyć lokatę premiowaną awansem do ćwierćfinału – odepchnęła naszą reprezentantkę. Sędziowie byli bezwzględni. Christie została zdyskwalifikowana, przez co w kolejnej rundzie zobaczymy trzecią na mecie Warakomską.

W rywalizacji panów łatwego zadania nie miał Bartosz Konopko. W silnie obsadzonym biegu Polak wybił do przodu, by uniknąć niepotrzebnych przepychanek. To była dobra taktyka. Rywale nie przebierali w środkach. Dwóch z nich upadło, a trzeci stracił rytm. Skorzystali Konopko i Chińczyk Wu Dajing, którzy wywalczyli awans do ćwierćfinału.

* * *

Kombinacja norweska, duża skocznia – 25. miejsce Szczepana Kupczaka

Po raz pierwszy o 1992 roku dwóch biało-czerwonych zajęło miejsca w czołowej trzydziestce zawodów indywidualnych w kombinacji norweskiej. W skokach najdalej z Polaków lądował Szczepan Kupczak. Odległość 129,5 m pozwalała mu zajmować 12. pozycję. W biegu zawodnik AZS AWF Katowice spisał się już słabiej i spadł na 25. lokatę. Na trasie szybszy był Paweł Słowiok, który awansował na 29. pozycję. Wcześniej zajął 22. miejsce w konkursie na skoczni normalnej.

* * *

Łyżwiarstwo figurowe, pary taneczne – 14. miejsce Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa

W zmaganiach par tanecznych 14. lokatę po programie krótkim utrzymali Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew. Program dowolny najlepiej pojechali Francuzi Gabriella Papadakis i Guillame Cizeron. Rekord świata to za mało, by odrobić straty z pierwszej części rywalizacji. Złoto padło łupem Kanadyjczyków. Tessa Virtue i Scott Moir zgromadzili 206,07 pkt.

Sport.RIRM

drukuj