PŚ w Tauplitz. Tande najlepszy w kwalifikacjach, Polacy bez błysku

Zwycięstwem Daniela Andre Tandego zakończyły się kwalifikacje do sobotniego konkursu Pucharu Świata na mamucie w Tauplitz. Norweg skoczył 216.5 metra. Awans wywalczył komplet sześciu Polaków. Najlepiej z nich spisał się Dawid Kubacki, który zajął czternaste miejsce.

Tande nie tylko najdalej lądował, ale uzyskał również najwyższą łączną notę punktową. Tuż za Norwegiem uplasował się jego rodak Andreas Stjernen (215.5 m), zaś trzecie miejsce wywalczył Słoweniec Jernej Damjan (216.5 m). Z dobrej strony zaprezentował się także Austriak Stefan Kraft, który skoczył 216 m, co zapewniło mu czwartą pozycję.

Przeciętnie w eliminacjach wypadli biało-czerwoni. Co jednak ważne, wszyscy podopieczni Stefana Horngachera wywalczyli awans do sobotnich zmagań indywidualnych. Najlepiej spisał się Dawid Kubacki (205 m), zajmując czternastą lokatę. Lider Pucharu Świata – Kamil Stoch (202 m) – sklasyfikowany został na szesnastym miejscu. Osiemnasty był Stefan Hula (201 m), dwudziesty Maciej Kot (199.5 m), dwudziesty trzeci Piotr Żyła (200 m), a dwudziesty dziewiąty – Jakub Wolny. Najmłodszy w polskim zespole zawodnik zaliczył nowy rekord życiowy, uzyskując 197 m.

Co istotne w pucharowych konkursach na mamucim obiekcie w Taupliz nie będzie brał udziału Richard Freitag. Reprezentant Niemiec wciąż dochodzi do siebie po upadku w Innsbrucku i do rywalizacji powróci za tydzień, podczas mistrzostw świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie (19 – 21 stycznia).

Sobotnie zawody w Bad Mitterndorf mają rozpocząć się o godzinie 14:15. Wcześniej planowana jest natomiast seria próbna (12:30).