Przed Euro 2016. Niemcy w końcu lepsi od Włochów; Anglicy nie tacy silni

Niemcy po 21 latach przerwy w końcu doczekali się zwycięstwa nad reprezentacją Włoch. Nasi zachodni sąsiedzi, kiedy już wygrali to z klasą, demolując rywali aż 4:1. Porażkę zanotowali Anglicy, którzy ulegli na własnym terenie Holendrom 1:2. Z dobrej strony pokazali się gospodarze Euro 2016 Francja pokonała Rosję 4:2.

Niemcy – Włochy 4:1 (2:0)
Toni Kroos 24’ Mario Goetze 45’ Jonas Hector 59’ Mezut Oezil 75’(k.) – Stephan El Shaarawy 83’

Porażka z Anglią 2:3 motywująco zadziałała na mistrzów świata. Piłkarze Joachima Loewa nie dali Włochom żadnych szans i z łatwością pokonali drużynę z Półwyspu Apenińskiego.

Germany vs ItalyOd początku lepiej na Allianz Arenie prezentowali się gospodarze. Swoją przewagę udokumentowali golem w 24. minucie. Prowadzenie swojej ekipie strzałem z dystansu dał Toni Kroos. Tymczasem podopieczni Antonio Conte nie stwarzali większego zagrożenia. Jeśli już przedostawali się pod pole karne miejscowych, to piłka lądowała w trybunach. Tuż przed przerwą na 2:0 podwyższył Mario Goetze, który popisał się celną główką po dośrodkowaniu Thomasa Muellera.

Po zmianie stron goście zaczęli atakować nieco śmielej, jednak do siatki ponownie trafili Niemcy. W sytuacji sam na sam z Gianluigim Buffonem znalazł się Julian Draxler. 22-latek zdecydował się na podanie do Jonasa Hectora, a ten dopełnił tylko formalności. Włochów znokautował Mesut Oezil, który wykorzystał rzut karny, podyktowany za faul Buffona na Sebastianie Rudym. Honor Squadra Azzurra uratował Stephan El Shaarawy. Skrzydłowy, występujący na co dzień w AS Romie, zdobył gola przy pomocy rykoszetu od nogi Antonio Ruedigera.

***

Anglia – Holandia 1:2 (1:0)
Jamie Vardy 41’ – Vincent Janssen 50’(k.) Luciano Narsingh 77’

Po efektownym zwycięstwie z Niemcami (3:2) faworytem francuskiego turnieju z miejsca została okrzyknięta reprezentacja Anglii. Zimny „prysznic” Synom Albionu sprawiła jednak Holandia.

England vs NetherlandsCo prawda podopieczni Roy’a Hodgsona wyszli na prowadzenie, dzięki trafieniu z 41. minuty autorstwa Jamiego Vardy’ego, ale tuż po przerwie sytuacja zaczęła robić się nerwowa. Pięć minut po zmianie stron do remisu strzałem z rzutu karnego doprowadził Vincent Janssen, a wynik w 77. minucie uderzeniem z siedmiu metrów ustalił Luciano Narsingh.

Anglicy nie grali w stu procentach podstawowym składem, ale Holandia to w tej chwili drużyna, która na Euro się nie zakwalifikowała…

***

Francja – Rosja 4:2 (2:0)
N’Golo Kante 8’ Andre-Pierre Gignac 38’ Dimitri Payet 64’ Kingsley Coman 76’ – Aleksandr Kokorin 56’ Jurij Żyrkow 68’

Pokaz siły zaprezentowali Francuzi. Gospodarze Euro pewnie pokonali Rosję.

Już w 8. minucie płaskim strzałem z czystej pozycji wynik otworzył N’Golo Kante. Przed przerwą na 2:0 podwyższył Andre-France vs RussiaPierre Gignac, który zamienił na gola dośrodkowanie Antoine’a Griezmanna. Po przerwie do głosu doszli goście. Centrę z rzutu rożnego celną główką wykończył Aleksandr Kokorin. Kibice zebrani w Paryżu byli świadkami szybkiej wymiany ciosów. Już w 64. minucie z rzutu wolnego fantastycznie przymierzył Dimitri Payet, a po chwili kontakt ponownie złapali Rosjanie. Do siatki trafił Jurij Żyrkow, który plasowanym uderzeniem pokonał Hugo Llorisa. Rezultat spotkania na kwadrans przed końcem ustalił Kingsley Coman. Młody Francuz wcisnął futbolówkę do bramki z ostrego kąta i gospodarze mogli cieszyć się z okazałego triumfu.

***

Portugalia – Belgia 2:1 (2:0)
Nani 20’ Cristiano Ronaldo 40’ – Romelu Lukaku 62’

Z dobrej strony pokazali się także Portugalczycy, którzy poradzili sobie ze złotym pokoleniem belgijskiego futbolu.

Portugal vs BelgiumProwadzenie piłkarzom z Półwyspu Iberyjskiego pewnym trafieniem w kierunku dalszego słupka dał Nani. Tuż przed przerwą dośrodkowanie Joao Mario na gola zamienił Cristiano Ronaldo. Nadzieję Belgom przywrócił Romelu Lukaku, który celną główką zdobył kontaktową bramkę, jednak gości nie było już stać na wyrównanie.

***

Ukraina – Walia 1:0 (1:0)
Andrij Jarmołenko 28’

Drugie z rzędu skromne zwycięstwo odniosła reprezentacja Ukrainy, z którą zmierzymy się w fazie grupowej francuskiego turnieju. W ekipie Czerwonych Smoków zabrakło Garetha Bale’a i Aarona Ramsey’a – największych gwiazd drużyny.

Ukraine vs  WalesJedyną bramkę w meczu zdobył, grający na co dzień w Dynamie Kijów, Andrij Jarmołenko. Ukrainiec bez problemu pokonał walijskiego golkipera po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Druga połowa gry nie przyniosła zmiany wyniku. Nasi wschodni sąsiedzi skupili się na obronie korzystnego rezultatu, w efekcie czego nie oddali na bramkę Wyspiarzy ani jednego celnego strzału.

Podopieczni Mychajła Fomenki zakończyli marcowe zgrupowanie z dwiema skromnymi wygranymi 1:0. Wcześniej Ukraińcy pokonali Cypr.

***

Irlandia Północna – Słowenia 1:0 (1:0)
Conor Washington 41’

Na plus mecze towarzyskie zaliczyć może także kadra Irlandii Północnej. Piłkarze Michaela O’Neilla pokonali Słoweńców 1:0.

Wynik meczu w 41. minucie ustalił Conor Washington. W drugiej połowie szansy na wyrównanie z rzutu karnego nie wykorzystał Milivoje Novaković. Mimo znacznej przewagi w posiadaniu piłki i liczbie strzałów, goście nie potrafili się odgryźć i musieli pogodzić się z porażką.

Irlandczycy z Północy 24 marca mierzyli się z Walią, a spotkanie zakończyło się remisem 1:1.