Przed Euro 2016. Francja w formie; przeciętna Hiszpania

Na niespełna trzy miesiące przed Euro 2016 z dobrej strony pokazali się gospodarze turnieju Francuzi, którzy pokonali na wyjeździe w towarzyskim meczu Holandię 3:2. Blado wypadła Hiszpania. La Furia Roja po nudnym widowisku zremisowała z Włochami 1:1. Swoje spotkania rozegrali również grupowi rywale Polaków. Ukraina wygrała z Cyprem 1:0, a Irlandia Północna zremisowała z Walią 1:1.

Holandia Francja 2:3 (0:2)
Luuk de Jong 47’ Ibrahim Afellay 86’ – Antoine Griezmann 6’ Olivier Giroud 13’ Blaise Matuidi 88’

W starciu gospodarzy Euro 2016 z Holandią padło aż pięć goli. Francja pokonała „Pomarańczowych” 3:2, których nie zobaczymy na czerwcowym turnieju.

Już w 6. minucie wynik spotkania strzałem z rzutu wolnego otworzył Antoine Griezmann. Po kilku minutach było 2:0, a do siatki trafił Olivier Giroud. Snajper Trójkolorowych mocnym uderzeniem z powietrza pokonał Jaspera Cillessena.

Netherlands vs FranceTuż po przerwie w Diego Maradonę zabawił się Luuk de Jong. Holender zdobył bramkę… ręką. Nieprzepisowego zagrania nie dopatrzył się arbiter, który zaliczył trafienie. Kiedy wydawało się, że już nic się nie zmieni w 86. minucie do remisu doprowadził Ibrahim Afellay. Skrzydłowy Oranje skutecznie przymierzył ze skraju szesnastki. Nie był to jednak koniec emocji, bo już po kilkudziesięciu sekundach zwycięstwo Francji zapewnił Blaise Matuidi. 28-latek strzałem z ostrego kąta ustalił rezultat meczu na 3:2 dla drużyny prowadzonej przez Didiera Deschampsa.

***

Włochy Hiszpania 1:1 (0:0)
Lorenzo Insigne 67’ – Aritz Aduriz 70’

Jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań było starcie Włochów z Hiszpanami. Mimo, że zarówno Antonio Conte, jak i Vicente del Bosque posłali do boju silne jedenastki, widowisko nie stało na zbyt wysokim poziomie.

Italy vs SpainW pierwszej części meczu obie ekipy przeszły obok gry, a fani z pewnością chcieli, żeby jak najszybciej się ona zakończyła. W drugiej o nieco szybsze bicie serca zadbali Lorenzo Insigne i Aritz Aduriz. Włoch w 67. minucie na wślizgu zaatakował futbolówkę dograną przez Emanuele Giaccheriniego i pokonał Davida de Geę.

Chwilę później odbitą przez Gianluigiego Buffona piłkę z niewielkiej odległości do siatki skierował Aritz Aduriz. Zawodnicy obu drużyn nie kwapili się do ataków i powoli rozgrywali swoje akcje. Do ostatniego gwizdka żadna ze stron nie zdołała już przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść.

***

Ukraina Cypr 1:0 (1:0)
Taras Stepanenko 40’

Grupowi rywale polskiej kadry na Euro 2016 – Ukraińcy – wygrali skromnie (1:0) z Cypryjczykami. W składzie naszych wschodnich sąsiadów zabrakło zawodników, którzy normalnie nie mają problemów z załapaniem się do pierwszej jedenastki. Jewhen Konoplanka, Jewhen Chaczeridi, Jarosław Rakicki oraz Serhij Rybałka wypadli z powodu urazów, a bramkarz numer jeden – Andrij Piatow – usiadł na ławce rezerwowych.

Współgospodarze Euro 2012 całkowicie zdominowali przeciwników i z łatwością narzucili im swój styl gry. Najaktywniejszym zawodnikiem na boisku był Andrij Jarmołenko, ale zwycięskiego gola zdobył Taras Stepanenko. Środkowy pomocnik wykorzystał błąd golkipera i z najbliższej odległości wpakował futbolówkę do bramki.

Całe spotkanie w ukraińskiej drużynie rozegrał, grający na co dzień w barwach Termaliki Bruk-Bet Nieciecza, Artem Putiwcew.

***

Walia Irladia Północna 1:1 (0:0)
Simon Church 89’(k.) – Craig Cathcart 60’

Irlandia Północna, z którą podczas francuskiego turnieju zmierzy się reprezentacja Polski, nie wystawiła do boju z Walią, podobnie jak rywale, najsilniejszego składu. Michael O’Neill nie skorzystał z usług Chrisa Brunta, Chrisa Bairda oraz Nialla McGinna, a więc podstawowych zawodników drużyny spod znaku czerwonego smoka.

Przez całą pierwszą połowę Irlandczycy nie oddali na bramkę Walijczyków ani jednego celnego strzału. Smoki nie wykorzystały przewagi i od 60. minuty musiały gonić wynik. Po rozegraniu rzutu rożnego, trafieniem z około dziesięciu metrów, gola zdobył Craig Cathcart. W końcówce Gareth McAuley sprokurował rzut karny, który wykorzystał Simon Church, doprowadzając tym samym do remisu.