Polki z kompletem zwycięstw

Polskie siatkarki pokonały w Limie Peru 3:1 (25:22, 25:23, 21:25, 25:20) w kolejnym meczu grupy J cyklu World Grand Prix drugiej dywizji. Podopieczne Piotra Makowskiego zakończyły pierwszy turniej z kompletem zwycięstw.

To było niezwykle ważne zwycięstwo polskiej drużyny. Kilka godzin przed spotkaniem okazało się, że selekcjoner Piotr Makowski nie będzie mógł skorzystać z usług pierwszej rozgrywającej, kontuzjowanej Joanny Wołosz. Ciężar prowadzenia gry spoczął wyłącznie na barkach Izabeli Bełcik, która dopiero od nieco ponad tygodnia przygotowuje się razem z reprezentacją. Biało-czerwone poradziły sobie w trudnej sytuacji, choć pojedynek kosztował je sporo sił.

Polki potrzebowały trochę czasu, by przypomnieć sobie jak się gra w siatkówkę. W obronie panował ogromny bałagan, co Peruwianki skrzętnie wykorzystywały. Dopiero od stanu 6:11, akcje biało-czerwonych nabrały rozmachu. Niezawodna Katarzyna Zaroślińska nie wstrzymywała ręki w ataku, a Agnieszka Kąkolewska rozdawała „czapy” rywalkom. Polski zespół objął kilkupunktowe prowadzenie i choć pojawiły się drobne kłopoty ze skończeniem piłki setowej, to ostatecznie Zaroślińska rozwiała wątpliwości.

Emocji nie brakowało w kolejnych odsłonach. Polki drugiego seta rozpoczęły od kilkupunktowej przewagi. Od stanu 10:5 podopieczne Piotra Makowskiego „zacięły się”, pojawiły się kłopoty ze skończeniem ataków i niemal do końca seta wynik oscylował wokół remisu. W decydujących momentach ręka nie zadrżała ani Katarzynie Połeć, ani Aleksandrze Wójcik. Dwa wygrane sety oznaczały, że Polki zapewniły sobie zwycięstwo w grupie.

Po pierwszych akcjach kolejnej partii wydawało się, że polski zespół odnalazł swój właściwy rytm, ale podobnie jak w poprzednich setach, znów nastąpiły przestoje. Szczególnie bolesna okazała się końcówka – przy stanie 19:19 biało-czerwone seryjnie straciły kilka punktów w jednym ustawieniu.

Peruwiankom wygrana dodała skrzydeł, bo to one połowy czwartej partii kontrolowały przebieg spotkania. Dopingowane przez kilkunastoosobową grupę polskich kibiców Polki tym razem musiały przyjąć rolę goniącego wynik. I zrobiły to skutecznie. Sygnał do ataku dała Zaroślińska i przewaga gospodyń stopniała niemal błyskawicznie.

W końcówce było dość nerwowo, ponieważ brazylijski sędzia pomylił się na niekorzyść Peruwianek, co wywołało złość wśród zespołu i miejscowych fanów. Ostatnie akcje Peru oddało praktycznie bez walki.

W drugim niedzielnym spotkaniu tej grupy Belgia wygrała z Kanadą 3:0 (25:13, 25:19, 28:26). Belgijki zanotowały drugie zwycięstwo, dzień wcześniej pokonały Peru 3:0.

Polska – Peru 3:1 (25:22, 25:23, 21:25, 25:20)

Polska: Izabela Bełcik, Agnieszka Kąkolewska, Katarzyna Połeć, Klaudia Kaczorowska, Aleksandra Wójcik, Katarzyna Zaroślińska, Agata Durajczyk (libero) – Daria Paszek, Aleksandra Sikorska, Julia Twardowska.

Peru: Alexandra Munoz, Andrea Urrutia, Carla Rueda, Angela Leyva, Maguilura Frias, Karla Otiz, Susan Egoavil (libero) – Maria Acosta (libero) – Hilary Palma, Shiamara Almeida Chavez, Raffaella Camet.