Polki jedną nogą na mistrzostwach świata

Reprezentacja Polski siatkarek wygrała drugi mecz w turnieju eliminacyjnym do mistrzostw świata w 2014 roku. W łódzkiej Atlas Arenie Polki pokonały Hiszpanię 3:0. Biało-czerwone w jutrzejszym meczu o zwycięstwo w grupie i bezpośredni awans do włoskiego mundialu zmierzą się z Belgią.

Początek meczu był spokojny – po grze punkt za punkt Polki stopniował zaczęły uciekać rywalkom i po skutecznych atakach Małgorzaty Glinki-Mogentale (100 proc. w ataku w pierwszym secie) oraz Anny Werblińskiej prowadziły 8:5. Po pierwszej przerwie technicznej obraz gry nie uległ zmianie. Polki przeważały w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Świetnie zagrywała Katarzyna Skowrońska-Dolata, a dzięki atakom ze środka Eleonory Dziękiewcz i szczelnemu blokowi ( 5:0 w pierwszej partii), Polki wypracowały sobie aż 11-punktową przewagę (20:9). Seta zakończyła udanym zbiciem Klaudia Kaczorowska (25:13).

Kolejną partię podopieczne Piotra Makowskiego rozpoczęły z wysokiego „C”. Skuteczne bloki plus trudna zagrywka Mai Tokarskiej dały naszym reprezentantkom aż 7-punktowe prowadzenie (7:0). Hiszpanki nadal pozostawały bez punktowego bloku i wciąż raziły nieporadnością w ataku. Efektem tego była kolejna szybka wygrana partia przez Polki. Tym razem drugą odsłonę meczu zakończyła atakiem w siatkę Milagros Collar (25:12).

Trzeci set był już nieco bardziej wyrównany. Hiszpanki zdecydowanie postawiły się Polkom przez co utrzymywały przez większą część seta niewielką stratę punktową. Kiedy biało-czerwone prowadziły 19:13, rywalki stać było jeszcze na jeden zryw, który doprowadził do bardziej wyrównanej końcówki seta (21:18). W tym momencie Makowski poprosił o przerwę, a po niej siatkarską „czapą” na Rivero popisała się Skowrońska. Mecz już do końca układał się po myśli biało-czerwonych. Seta, jak i całe spotkanie, zakończyła atakiem ze skrzydła Glinka-Mogentale (25:18).

Polska – Hiszpania 3:0
(25:13, 25:12, 25:18)

Polska: Bełcik (2), Glinka-Mogentale (8), Dziękiewicz (8), Tokarska (7), Werblińska (9), Skowrońska-Dolata (12), Zenik (libero) oraz Mroczkowska, Kowalińska, Wołosz i Kaczorowska

Hiszpania: Perez (1), Collar (5), Corral (1), Gonzalez (3), Rivero (10), Bedmar (3), Guerra (libero) oraz Gomez (3), Araco, Portero i Sanchez (1)

W pierwszym dzisiejszym spotkaniu Belgia pokonała Szwajcarię 3:0 (25:11, 25:12, 25:16). Belgijki podobnie jak Polki zanotowały komplet zwycięstw w grupie K. Niedzielny mecz zadecyduje która z tych drużyn wywalczy bezpośredni awans do finałów MŚ.

Mistrzostwa świata odbędą się na przełomie września i października we Włoszech.