Polacy za granicą. Gol i kontuzja Lewandowskiego, Glik aktywny we Francji

Robert Lewandowski – choć wpisał się na listę strzelców w starciu z RB Lipsk – to wygraną 2:0 okupił kontuzją. Według wstępnych diagnoz, uraz Polaka nie jest poważny. Swojej drużyny przed porażką z Arsenalem nie uratował Łukasz Fabiański. Golkiper dwukrotnie był bliski powstrzymania bramkowych akcji Kanonierów.

Trzy z rzędu pojedynki bez strzelonego gola – taki bilans to dla Roberta Lewandowskiego rzadkość. Przytrafił się jednak kapitanowi biało-czerwonych w rywalizacji z Celtikiem Glasgow (Liga Mistrzów), Hamburgerem SV (Bundesliga) i RB Lipsk (Puchar Niemiec). Kolejne stracie z wicemistrzami kraju było najlepszą okazją do przełamania; okazją wykorzystaną, bo Polak trafił do siatki w 38. minucie.

To była akcja, która na pierwszy rzut oka nie powinna była dać Bayernowi gola. Robert Lewandowski odegrał piłkę do Javiego Martineza, po czym urwał się obrońcom i popędził w kierunku bramki rywali. Podanie w tempo otworzyło przed nim szansę na wywalczenie dziesiątego trafienia w tym sezonie. Napastnik przyjął futbolówkę i – zanim doścignęli go rywale – płaskim uderzeniem przy bliższym słupku podwyższył prowadzenie swojego zespołu.

„Lewy” nie dotrwał do drugiej połowy. Przed przerwą musiał opuścić murawę ze względu na uraz mięśniowy. Prognozy są optymistyczne. Kapitan reprezentacji Polski nie chciał ryzykować, a trener Bawarczyków – Jupp Heynckes – po meczu uspokajał, że nic poważnego się nie wydarzyło.

O ile kolejne trzy oczka dopisali do swojego konta mistrzowie Niemiec, o tyle na Wyspach Brytyjskich o podobnym szczęściu nie mogli mówić Łukasz Fabiański i Grzegorz Krychowiak. Golkiper biało-czerwonych jeszcze w pierwszej połowie zatrzymał silną próbę Alexisa Sancheza. Po zmianie stron nie mógł zrobić już wiele. Dwukrotnie skapitulował – po uderzeniach Seada Kolasinaca i Aarona Ramseya. Za każdym razem – zanim piłka wpadła do siatki – bliski jej zatrzymania był bramkarz Swansea.

Defensywa nie była jedynym zadaniem, przed jakim postawiono dziś Grzegorza Krychowiaka. Polak stanął przed niezwykle trudnym zadaniem, a to dlatego, że jego West Bromwich musiało stawić czoła liderującemu Manchesterowi City. Przy stanie 1:2 pomocnik kadry Adama Nawałki był bliski doprowadzenia do remisu. W znakomitej sytuacji trafił jednak wprost w golkipera drużyny przeciwnej. The Citizens szybko spacyfikowali animusz gospodarzy, zwyciężając ostatecznie 3:2.

Bardzo aktywny w rywalizacji z Girondins Bordeaux był dziś Kamil Glik. Obrońca miał sporo pracy we własnym polu karnym, a raz nieupilnowany przez niego Nicolas De Preville był o krok od pokonania Danijela Subasicia. Chwilę później polski stoper mocno włączył w działania ofensywne swojego zespołu. Najpierw jego uderzenie głową zdołał zatrzymać golkiper rywali. Później jednak Benoit Costil był już bezsilny przy akcjach Balde Keity i Thomas Lemara. Tego ostatniego doskonałym przerzutem z własnej połowy obsłużył właśnie Kamil Glik.

* * *

Bundesliga (Niemcy) – 10. kolejka:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – do 45. minuty w wygranym u siebie starciu z RB Lipsk, gol na 2:0
Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – do 82. minuty w zremisowanym na wyjeździe pojedynku z Schalke (1:1)

Premier League (Anglia) – 10. kolejka:

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w przegranej rywalizacji z Arsenalem Londyn (1:2)
Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion) – do 81. minuty w przegranym 2:3 domowym meczu z Manchesterem City

Championship (Anglia) – 14. kolejka:

Kamil Grosicki (Hull City) – do 46. minuty w starciu z Nottingham (2:3)
Paweł Wszołek (QPR) – od 66. minuty w wygranym 2:1 domowym pojedynku z Wolverhampton Wanderers

Ligue 1 (Francja) – 11. kolejka:

Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut i asysta w zwycięskiej rywalizacji z Girondins Bordeaux (2:0)
Igor Lewczuk (Girondins Bordeaux) – 90 minut w domowym starciu z AS Monaco (0:2)

Serie A (Włochy) – 11. kolejka:

Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn) – na ławce rezerwowych w wyjazdowym spotkaniu z Milanem (2:0)
Łukasz Skorupski (AS Roma) – na ławce rezerwowych w domowej batalii z Bologną (1:0)

Serie B (Włochy) – 12. kolejka:

Thiago Cionek (UC Palermo) – 90 minut w wygranym u siebie (2:0) meczu z Entellą

Jupiler League (Belgia) – 13. kolejka:

Łukasz Teodorczyk (Anderlecht Bruksela) – 90 minut w zwycięskim starciu z Eupen (3:2)