Puchar Niemiec. Bayern zwycięża po serii rzutów karnych

Bayern Monachium po raz osiemnasty w historii zdobył Puchar Niemiec. Podopieczni Pepa Guardioli pokonali w finałowym meczu Borussię Dortmund po serii rzutów karnych 4:3. Tym samym Bawarczycy wywalczyli drugie trofeum na krajowym podwórku w bieżącym sezonie wcześniej bowiem zostali mistrzami kraju.

Bayern i Borussia to dwie najlepsze ekipy zakończonego niedawno sezonu Bundesligi. Bawarczycy po raz czwarty z rzędu zostali mistrzami Niemiec, zaś BVB zajęło drugie miejsce w tabeli. Zespół z Dortmundu wziął udział w finałowym meczu o krajowy puchar po raz trzeci z rzędu. Bayern miał szansę zdobyć puchar Niemiec po raz osiemnasty w historii. Dla Borussii zwycięstwo nad monachijczykami oznaczałoby natomiast zdobycie po raz czwarty krajowego pucharu.

Pierwszy groźniejszy strzał w dzisiejszym meczu oddali piłkarze Pepa Guardioli. Na uderzenie z dystansu zdecydował się Bayern Munich vs Borussia DortmundThomas Mueller, który przeniósł piłkę nad poprzeczką. Ten sam zawodnik w 22. minucie główkował po rzucie rożnym, ale również tym razem futbolówka przeleciała nad bramką rywali. W 33. minucie mocny strzał oddał Douglas Costa, bramkarz odbił piłkę, do której próbował dojść Robert Lewandowski, jednak Polak ostatecznie jej nie sięgnął. Chwilę potem indywidualną akcję przeprowadził Pierre-Emerick Aubameyang, ale gracz Borussii wykończył ją niecelnym uderzeniem. Do przerwy obie drużyny nie stworzyły zbyt dużo akcji podbramkowych i po czterdziestu pięciu minutach na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis.

W drugą połowę lepiej weszli Bawarczycy. W 52. minucie po długim rogu uderzył Franck Ribery, wbić futbolówkę wślizgiem do bramki próbował Lewandowski, jednak nie sięgnął on piłki. Cztery minuty później Costa zagrał na piąty metr przed bramką Borussii, ale zarówno Lewandowski, jak i Mueller nie potrafili sfinalizować akcji golem. W odpowiedzi zaskoczyć Manuela Neuera próbował Aubameyang, lecz zrobił to równie mocno, co niecelnie. W 75. minucie po raz kolejny uderzył Ribery, jednak Roman Buerki zdołał skutecznie interweniować. Dziesięć minut później Łukasz Piszczek zagrał piłkę do Aubameyanga, ale napastnik BVB nie trafił w bramkę z pięciu metrów. Przez dziewięćdziesiąt minut żadna z drużyn nie zdołała strzelić bramki i sędzia zarządził dogrywkę.

W 94. minucie Erik Durm w ostatniej chwili zablokował uderzenie Lewandowskiego. Gdyby nie ta interwencja, Bayern najprawdopodobniej wyszedłby na prowadzenie. Polak oddał jeszcze jeden strzał kilka minut później, lecz przestrzelił. W 103. minucie Henrich Mchitarjan zagrał wzdłuż bramki, ale żaden z jego kolegów z zespołu nie zdołał dostawić nogi. W drugiej części dogrywki piłkarzom dały się we znaki trudy tego spotkania. Boisko opuścił z urazem Franck Ribery, którego zastąpił Kingsley Coman. Zawodników łapały skurcze. Oba zespoły skupiły się raczej na dotrwaniu do serii rzutów karnych.

Bayern Munich vs Borussia DortmundBayern Munich vs Borussia Dortmund

Jedenastki lepiej wykonywali gracze Bayernu. Swoje karne wykorzystali: Arturo Vidal, Robert Lewandowski, Thomas Mueller oraz Douglas Costa. Jako jedyny pomylił się Joshua Kimmich, który strzelił w środek bramki i jego uderzenie obronił Buerki. W drużynie z Dortmundu skutecznymi egzekutorami okazali się: Shinji Kagawa, Pierre-Emerick Aubameyang oraz Marco Reus. Jedenastkę wykonywaną przez Svena Bendera obronił Neuer, zaś Sokratis Papastathopoulos trafił w zewnętrzną część słupka. Ostatecznie Bayern wygrał serię rzutów karnych 4:3 i do mistrzostwa Niemiec dopisał sobie triumf w krajowym pucharze.