Euro 2020. Anglia w finale! Zadecydował kontrowersyjny rzut karny

Reprezentacja Anglii w półfinale mistrzostw Europy pokonała Danię 2:1. O zwycięstwie „Synów Albionu” zadecydował kontrowersyjny rzut karny, który został podyktowany w dogrywce. „Jedenastkę” na bramkę zamienił Harry Kane.

Podopieczni Garetha Southgate’a zaczęli mecz od nałożenia intensywnego pressingu i skutecznego blokowania kontrataków na połowie rywali. Po kwadransie gry Duńczycy znaleźli jednak sposób na przebijanie się przez angielską defensywę. Skutecznie skorzystali z tego w 30. minucie, kiedy Luke Shaw sfaulował Andreasa Christensena w okolicach 25 metra. Do wykonania rzutu wolnego podszedł Mikkel Damsgaard. Skrzydłowy Sampdorii potężnym strzałem wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Podczas obecnych mistrzostw Europy był to pierwszy gol zdobyty z rzutu wolnego.

Stracona bramka nie podcięła skrzydeł Anglikom. Drużyna Southgate’a wciąż wywierała mocny nacisk na rywali, co przyniosło efekt w 39. minucie. Harry Kane zszedł w kierunku środka boiska i zagrał prostopadłą piłkę do wbiegającego za obrońców Bukayo Saki. Skrzydłowy wpadł w pole karne i płasko zacentrował do Raheema Sterlinga. Akcję próbował przeciąć Simon Kjaer, ale jego próba powstrzymania rywali zakończyła się samobójczym trafieniem.

Po zmianie stron na bohatera meczu zaczął wyrastać Kasper Schmeichel. Bramkarz najpierw rewelacyjnie końcami palców obronił strzał głową Harry’ego Maguire’a, a później przeniósł nad poprzeczką niebezpieczną centrę Masona Mounta. Grał pewnie, dobrze kierując kolegami z obrony. To między innymi dzięki jego postawie doszło do dogrywki.

Tam również Schmeichel pokazał się z bardzo dobrej strony. W 94. minucie Harry Kane wywalczył sobie pozycję do oddania strzału i uderzył z narożnika linii piątego metra, ale golkiper zdołał odbić futoblówkę.

W 102. minucie doszło do sporej kontrowersji. Raheem Sterling wbiegł w pole karne rywali i padł na murawę przy dwóch atakujących go Duńczykach. Wydawało się, że nie doszło do kontaktu między zawodnikami, a mimo to Danny Makkelie odgwizdał rzut karny. Sędzia nie zdecydował się na sprawdzenie sytuacji na ekranie, a po podpowiedzi otrzymanej od arbitrów z VAR nie cofnął swojej decyzji. Do wykonania „jedenastki” podszedł Harry Kane. Kasper Schmeichel obronił uderzenie snajpera Tottenhamu, ale był bezradny wobec jego dobitki.

Zawodnicy Kaspera Hjulmanda do końca walczyli o odrobienie wyniku, ale ich starania były bezskuteczne. „Synowie Albionu” awansowali więc do finału, w którym zmierzą się z reprezentacją Włoch. Mecz odbędzie się 11 lipca o godz. 21.00.