Kanonada w Poznaniu, Górnik ściga lidera

Niezbyt udanie na stadion przy Bułgarskiej powrócił Mariusz Rumak, do niedawna szkoleniowiec Lecha, obecnie trener bydgoskiego Zawiszy. Jego obecni podopieczni przegrali z Kolejorzem aż 2:6 i w dalszym ciągu okupują ostatnią pozycję w tabeli. Cenne zwycięstwo odniósł Górnik Zabrze, który strzlił aż trzy bramki na trudnym terenie w Bielsku- Białej. Dużo bramek obejrzeli również kibice w Gliwicach, gdzie Piast pokonał Cracovię.

Nowy trener Lecha Maciej Skorża przed tygodniem zaliczył niedudany debiut na ławce trenerskiej zespołu z Wielkopolski, przegrywając w Białymstoku z Jagiellonią 0:1. Miał więc dodatkową motywację do tego, aby przed własną publicznością pokazać się z jak najlepszej strony. Sporo do udowodnienia mieli sami piłkarze, którzy od czterech kolejek nie potrafili zdobyć kompletu punktów. Problemy Lecha są jednak niczym w porównaniu z kłopotami Zawiszy. Bydgoszczanie przegrali siedem meczów z rzędu. Na razie na niewiele zdała się zmiana szkoleniowca. Pierwszy mecz zespołu z kujawsko- pomorskiego pod wodzą Mariusza Rumaka zakończyła się utratą aż czterech bramek w konfrontacji w Wisłą Kraków. Piłkarze Zetki wiarę w korzystny rezultat mogli upatrywać w tym, że ich szkoleniowiec doskonale znał wady i zalety swoich przeciwników i mógł to wykorzystać na korzyść przyjezdnych.

Graczy gości na ziemię sprowadził już w 12. minucie Zaur Sadajew. Sześć minut później Czeczen dograł piłkę do Gergo Lovrencsicsa, a ten podwyższył na 2:0 dla gospodarzy. Wydawało się, że po tych ciosach Zawisza się nie podniesie. Stało się jednak inaczej. W 32. minucie po dograniu z rzutu wolnego Jakuba Wójcickiego kontaktowego gola zdobył Andre Micael. 10 minut później do remisu doprowadził Wagner, ale jeszcze przed przerwą Kolejorz ponownie wyszedł na prowadzenie. Tym razem dośrodkowywał Lovrencsics, a piłkę do bramki gości skierował Hamalainen.

W 50. minucie gry wychodzącego na czystą pozycję Sadajewa nieprzepisowo powstrzymał Andre Micael. Portugalczyk otrzymał czerwoną kartkę, a zespół Lecha rzut karny, który na bramkę zamienił Darko Jevtić. Grający w dziesiątkę bydgoszczanie nie byli już w stanie odmienić losów rywalizacji. Mało tego, stracili jeszcze kolejne dwa gole. Na listę strzelców wpisali się Szymon Pawłowski oraz ponownie Jevtić. Poznaniacy rozgromili Zawiszę aż 6:2 i awansowali na 5. pozycję w tabeli. Zespół z Bydgoszczy nadal zamyka ligowe zestawienie ze skromnym dorobkiem trzech punktów.

W innym dzisiejszym meczu ważne zwycięstwo z mocnym na swoim boisku Podbeskidziem zanotował Górnik. Bohaterem zabrzan został zdobywca dwóch goli- Mateusz Zachara. W ostatnim sobotnim spotkaniu Piast wygrał z Cracovią 4:2 i coraz bardziej oddala się od strefy spadkowej, do której niepokojąco mało brakuje Pasom.

Wyniki dzisiejszych spotkań piłkarskiej ekstraklasy:

Lech Poznań – Zawisza Bydgoszcz 6:2 (3:2)

Bramki:

Zaur Sadajew 13′,Gergo Lovrencsics 18′,Kasper Hamalainen 43′, Darko Jevtić (k.) 50′, 82′, Szymon Pawłowski 66′- Andre Micael 32′,Wagner 42′

Składy:

Lech Poznań: Krzysztof Kotorowski – Tomasz Kędziora, Marcin Kamiński, Maciej Wilusz, Barry Douglas, Łukasz Trałka, Darko Jevtić, Gergo Lovrencsics, Kasper Hamalainen (67′ Muhamed Keita), Szymon Pawłowski (75′ Szymon Drewniak), Zaur Sadajew (72′ Dariusz Formella).

Zawisza Bydgoszcz: Grzegorz Sandomierski – Anestis Argyriou (46′ Piotr Petasz), Andre Micael, Samuel Araujo, Sebastian Ziajka, Kamil Drygas, Jakub Wójcicki, Luis Carlos (75′ Jakub Łukowski), Jorge Kadu, Wagner, Bernardo Vasconcelos (52′ Paweł Strąk).

Żółte kartki: Barry Douglas (Lech) oraz Jorge Kadu, Piotr Petasz, Paweł Strąk (Zawisza).

Czerwone kartki: Andre Micael /50′ za faul/, Piotr Petasz /90′ za nadepnięcie rywala/(Zawisza).

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).

Widzów: 11 078.