PlusLiga. Verva zatrzymała rozpędzony Jastrzębski, Zaksa przerwała złą passę

Verva Warszawa Orlen Paliwa zatrzymała kroczący od zwycięstwa do zwycięstwa Jastrzębski Węgiel. Wicemistrzowie Polski pokonali u siebie ekipę Slobodana Kovaca 3:0. Przełamała się Zaksa Kędzierzyn-Koźle, która wygrała na wyjeździe bez straty seta z Aluronem Virtu CMC Zawiercie.

W hicie 17. kolejki ligowych rozgrywek siatkarze Andrei Anastasiego pokonali we własnej hali Jastrzębski 3:0. Kluczowy dla losów pojedynku okazał się drugi set, w którym o wszystkim zadecydowała gra na przewagi. W niej w ostatniej akcji skutecznym atakiem z drugiej linii popisał się Bartosz Kwolek. 22-latek należał do wyróżniających się postaci na boisku. Zdobył 13 punktów (najwięcej w całym starciu) i to również na jego barkach spoczywało w głównej mierze przyjęcie zagrywki. Reprezentanta Polski w ofensywnie wspierali Kevin Tillie (11) oraz Piotr Nowakowski (11). Tego drugiego wybrano MVP spotkania. Wicemistrzowie kraju – dzięki 15. wygranej w sezonie – umocnili się na pozycji lidera. Jastrzębski natomiast przerwał serię 9. meczów ze zwycięstwem. W tabeli niezmiennie plasuje się na 4. miejscu.

Kolejny komplet punktów zainkasowała PGE Skra Bełchatów. Podopieczni Michała Mieszko Gogola z małymi problemami uporali się przed własną publicznością z ostatnim w stawce BKS-em Visłą Bydgoszcz 3:0. Rywale postawili się gospodarzom w pierwszej i trzeciej partii, kiedy to walczyli do ostatnich piłek. W obu setach miejscowi zachowali jednak więcej zimnej krwi, a kropkę nad „i” w decydującym momencie postawił Milad Ebadipour. Ze znakomitej strony zaprezentował się Norbert Huber. Młody środkowy uzbierał aż 19 oczek, popisując się rewelacyjną, bo 81-procentową skutecznością w ataku (13/16). W szeregach przyjezdnych z dobrej strony zaprezentował się Słoweniec Toncek Stern (12). Skra odniosła 7. ligową wygraną z rzędu. Zajmuje 3. lokatę, a do lidera traci tylko dwa punkty. BKS – z zaledwie jednym triumfem na koncie – jest coraz bliższy spadku do I ligi.

Przełamała się Zaksa Kędzierzyn-Koźle. Obrońcy tytułu zrehabilitowali się za porażki z MKS-em Będzin (1:3) oraz Jastrzębskim Węglem (2:3) i pokonali na wyjeździe Aluron Virtu CMC Zawiercie 3:0. Przewaga drużyny Nikoli Grbicia nie podlegała dyskusji. Wystarczy powiedzieć, że gospodarze w żadnej z odsłon nie przekroczyli granicy 20 oczek. Gości do zwycięstwa poprowadził Arpad Baroti. Węgier ani przez moment nie zwalniał ręki, zapisując 12 punktów w swoim dorobku. W ataku błysnął wysoką skutecznością – skończył 8 na 11 skierowanych do niego piłek (73 proc.) W zespole miejscowych pierwsze skrzypce grał Nikołaj Penczwe (13), ale dobra postawa Bułgara to było za mało na bardzo pewnie spisujących się rywali. Dzięki wygranej, mistrzowie Polski zachowali 2. pozycję w tabeli. Aluron z kolei spadł na 7. miejsce.