fot. PAP/Zbigniew Meissner

Piłka nożna. Polskie zespoły zarobiły w europejskich pucharach ponad 14 mln euro

Kluby uczestniczące w tym sezonie w Lidze Mistrzów, Lidze Europy, Lidze Konferencji oraz Superpucharze UEFA otrzymają od Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) łącznie ok. 2,7 miliarda euro. Polskie zespoły zarobiły już ponad 14 milionów euro. Raków Częstochowa oraz Legia Warszawa mogą jeszcze podbić ten wynik.


Tradycyjnie zdecydowanie największe pieniądze są do zgarnięcia w Lidze Mistrzów. Licząc łącznie z budżetem na Superpuchar UEFA – bo tak to robi europejska centrala – na te rozgrywki przeznaczone zostanie 2,03 miliarda euro. Do uczestników Ligi Europy, w tym Rakowa Częstochowa, trafi łącznie 465 milionów euro, a do ekip grających w Lidze Konferencji Europy – gdzie rywalizować będzie Legia Warszawa – trafi 235 milionów.

W rzeczywistości będą to kwoty nieco mniejsze, bo z całego budżetu na rozgrywki UEFA w tym sezonie 97,6 mln euro zostanie przeznaczone na pokrycie strat klubów z okresu pandemii COVID-19. Wszystkie dane podane przez Federację dotyczą kwot sprzed odjęcia blisko 100 mln euro.

Raków, jako zespół pokonany w decydującej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów, otrzyma za udział w tej fazie pięć milionów euro. Do tego na konto mistrza Polski trafi 3,63 mln euro za awans do fazy grupowej Ligi Europy. Łącznie ze 132 tys. z tytułu współczynnika za wyniki osiągnięte na europejskiej arenie w ostatnich 10 latach ekipa spod Jasnej Góry w tym sezonie zarobiła już 8,76 mln euro, czyli o 500 tys. więcej niż Lech Poznań w poprzednim sezonie, kiedy dotarł do ćwierćfinału Ligi Konferencji.

W fazie grupowej każde zwycięstwo wyceniono na 630 tysięcy euro, a remis – na 210 tysięcy. Kluby, które zajmą pierwsze miejsce w grupie, otrzymają 1,1 mln euro, a te z drugiej pozycji dostaną połowę tej kwoty. Dodatkowe środki wypłacone zostaną za awans do barażu o 1/8 finału (500 tysięcy euro), 1/8 finału (1,2 mln), ćwierćfinału (1,8 mln), półfinału (2,8 mln) i finału (4,6 mln). Triumfator Ligi Europy otrzyma kolejne 4 mln.

Do klubów trafią też środki z puli 139,5 mln za prawa marketingowe i telewizyjne, podzielone m.in. ze względu na fazę rozgrywek i liczbę drużyn z danego kraju.

Podobnie zaprojektowany jest schemat wypłat dla klubów rywalizujących w Lidze Konferencji Europy. Legia i inni otrzymają: 2,94 mln euro za awans do fazy grupowej, 500 tys. za każde zwycięstwo i 166 tys. za remis, 650 tys. za pierwsze i 325 tys. za drugie miejsce w grupie, 300 tys. za awans do barażu o 1/8 finału, 600 tys. za awans do 1/8 finału, milion euro za ćwierćfinał, dwa miliony za półfinał i trzy miliony za finał. Triumfator LKE otrzyma kolejne dwa miliony euro.

W tych rozgrywkach łączna kwota z tytułu praw marketingowych i telewizyjnych to 23,5 mln euro, a za pozycję w rankingu 10-letnim można otrzymać od 44,5 tys. do 1,42 mln euro.

Legia zarobiła w tym sezonie już 4,06 mln euro, z czego 756,5 tys. to bonus za dokonania pucharowe w minionej dekadzie.

Dodatkowe środki otrzymają zespoły, które odpadną w kwalifikacjach Ligi Konferencji, np. wyeliminowane w trzeciej rundzie ekipy Lecha Poznań i Pogoni Szczecin dostaną po 550 tys. euro, a łącznie z 200 tys. za udział (po 100 tys. za każdy etap), na konto obu klubów trafi po 750 tys. euro.

Raków w startującej w czwartek fazie grupowej LE zagra z Atalantą Bergamo, Sportingiem Lizbona oraz Sturmem Graz i tylko ostatnie miejsce w tabeli eliminuje go z dalszej rywalizacji w europejskich pucharach. Natomiast Legia w Lidze Konferencji Europy trafiła do grupy E z AZ Alkmaar, Aston Villą, a także Zrinjskim Mostar i musi być w czołowej dwójc, żeby wiosną kontynuować zmagania.

PAP

drukuj