fot. PAP/Lech Muszyński

PGE Ekstraliga. Stal Gorzów po raz dziewiąty złotym medalistą DMP

Żużlowcy Stali Gorzów po raz dziewiąty w historii wywalczyli tytuł drużynowych mistrzów Polski. W rewanżowym meczu finałowym gorzowianie pokonali na własnym torze Get Well Toruń 51:39. Brązowy medal wywalczył z kolei Falubaz Zielona Góra, który w rewanżu z Betardem Spartą Wrocław triumfował 49:41.


Stal Gorzów – Get Well Toruń 51:39

Stal Gorzów Gett Well Toruń2W pierwszym spotkaniu wielkiego finału Ekstraligi Get Well wykorzystał atut własnego toru, wygrywając 49:41. Taka zaliczka wydawała się być jednak jak najbardziej do odrobienia przez zawodników Stali, którzy w sezonie zasadniczym rozgromili drużynę Aniołów przed własną publicznością 62:28.

Po pierwszym remisowym starcie, w biegu drugim gospodarze odnieśli podwójne zwycięstwo i wyszli na prowadzenie 8:4. Stal utrzymywała swoją przewagę, a następnie znacznie ją powiększyła w gonitwach od siódmej do dziewiątej. W tym momencie gorzowianie odskoczyli rywalom na większy dystans (33:21). Wydawało się więc, że emocji już nie będzie. Goście przebudzili się w wyścigu dziesiątym. Triumfowali w nim 5:1 i zmniejszyli straty do żółto-niebieskich (34:26). Gospodarze za chwilę odpowiedzieli jednak tym samym, a następnie poprawili jeszcze zwycięstwem 4:2 i w efekcie prowadzili 43:29.

Losy dwumeczu i złotego medalu DMP wisiały na przysłowiowym włosku. Get Well wygrał podwójnie bieg trzynasty i jego strata wynosiła już tylko dziesięć punktów (44:34). O losach tytułu mistrzowskiego zadecydował ostatni start. W nim padł remis 3:3, co oznaczało, iż Stal triumfowała w rewanżu 51:39, a to wystarczyło jej do odrobienia różnicy z pierwszego meczu i zdobycia tytułu mistrzów Polski. Najwięcej punktów dla gorzowian zdobył Bartosz Zmarzlik (12). W drużynie z Torunia najskuteczniejszy był Chris Holder (12 oczek).

***

Falubaz Zielona Góra – Betard Sparta Wrocław 49:41

Falubaz Sparta WrocławW cieniu rywalizacji o złoto Drużynowych Mistrzostw Polski ekipy z Zielonej Góry oraz Wrocławia w rewanżowym meczu rywalizowały o brązowy medal rozgrywek. Po pierwszym starciu w lepszej sytuacji był Falubaz, który wygrał na wyjeździe 48:42.

Od początku dzisiejszego spotkania zielonogórzanie wypracowali solidną przewagę. Goście zaczęli regularnie wygrywać biegi w zasadzie tylko w końcówce zawodów. To jednak było za mało, aby odwrócić losy rywalizacji o brązowy medal. Falubaz wygrał rewanż 49:41 i mógł się cieszyć z trzeciego miejsca w DMP. W ekipie z Zielonej Góry najwięcej punktów (po 11) zdobyli Piotr Protasiewicz oraz Jason Doyle. W zespole Betardu Sparty najlepiej pojechał natomiast Tai Woffinden (14 oczek).

Sport.RIRM

drukuj