fot. Tomasz Kasjaniuk

Natalia Kaczmarek, Wojciech Nowicki i Marek Zakrzewski nominowani przez European Athletics

Troje polskich zawodników zostało nominowanych przez European Athletics w dorocznym plebiscycie na najlepszych lekkoatletów Europy w sezonie. Wśród nich znaleźli się Natalia Kaczmarek, Wojciech Nowicki i Marek Zakrzewski. Zwycięzców poznamy 21 października podczas gali, która odbędzie się w Wilnie.


W gronie nominowanych kobiet znalazła się Natalia Kaczmarek. Polska specjalistka od biegania na 400 metrów ma za sobą świetny sezon. Trzykrotnie wygrywała mityngi Diamentowej Ligi, a w finale cyklu zajęła drugą lokatę. Podczas mistrzostw świata w Budapeszcie imponowała w każdym z biegów, aby ostatecznie zostać wicemistrzynią. Sezon 2023 Kaczmarek kończy z rekordem życiowym 49.48 s, czyli drugim wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki. Szybciej biegała jedynie legendarna Irena Szewińska.

– To był dla mnie naprawdę wyjątkowy sezon. Pełen emocji i świetnych biegów. Cieszę się, że kończę go z nominacją do tytułu lekkoatletki roku w Europie. Dla mnie to duża satysfakcja i wyróżnienie  – mówi Natalia Kaczmarek

Wśród innych nominowanych pań są m.in. Femke Bol i Jarosława Mahuczich.

Kandydatem do tytułu lekkoatlety roku wśród mężczyzn jest Wojciech Nowicki. Wicemistrz świata z Budapesztu zakończył sezon 2023 także z triumfem w igrzyskach europejskich oraz z najlepszym rezultatem na świecie – 81.92 m z mityngu w Oslo.

– To nie jest moja pierwsza nominacja do tej nagrody. Miło, że europejska federacja docenia sukcesy w rzucie młotem. Myślę jednak, że faworytem w wyścigu po to wyróżnienie jest tyczkarz Duplantis, który ustanowił niedawno rekord świata – zauważa Wojciech Nowicki.

fot. Marek Biczyk

Wschodzącą gwiazdą europejskiej lekkoatletyki ma z kolei szansę zostać Marek Zakrzewski. Urodzony w 2006 roku sprinter ze Słupska imponował formą przez cały sezon. Ukoronowaniem startów był niesamowity występ podczas mistrzostw Europy U20. W Jerozolimie podopieczny Tomasza Czubaka wygrał sprinty na 100 i 200 metrów – sztuki tej dokonał jako pierwszy europejski junior od przeszło 30 lat.

Laureatów poznamy podczas gali Golden Tracks, która odbędzie się 21 października w Wilnie.

fot. Tomasz Kasjaniuk

Polski Związek Lekkiej Atletyki

drukuj