Lekkoatletyczne MŚ. Szóste miejsce Ewy Swobody na 100 m, Natalia Kaczmarek awansowała do finału na 400 m

Trzeci dzień lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie przyniósł wiele emocji. Choć początkowo Ewa Swoboda miała nie wystartować w finale biegu na 100 metrów, ostatecznie wzięła w nim udział i zajęła szóste miejsce. Natomiast Natalia Kaczmarek w spektakularnym stylu awansowała do finału rywalizacji na 400 m.

Ewa Swoboda w półfinale biegu na 100 metrów osiągnęła czas 11,01 sekundy. Był to dziewiąty wynik, który nie dawał kwalifikacji do najważniejszego etapu zawodów. Polka przegrała z Brytyjką Diną Asher-Smith o 0,001 sekundy. Organizatorzy w drodze wyjątku przyznali jednak prawo startu Swobodzie, o czym zawodniczka została poinformowana w tzw. mixed zonie.

Biegaczka szybko zebrała się w sobie i w finale zajęła szóste miejsce z czasem 10,97 s, co jest jej drugim najlepszym wynikiem w karierze. Do rekordu zabrakło niewiele, bo jedynie 00,03 sekundy. Rywalizację wygrała Sha’Carri Richardson. Amerykanka osiągnęła czas 10,65 s, ustanawiając tym samym nowy rekord mistrzostw świata. Na podium stanęły też Jamajki Shericka Jackson (10,72 s) i Shelly Ann Fraser-Pryce (10,77 s).

W trzecim dniu rywalizacji świetnie spisała się Natalia Kaczmarek. Polka była najszybsza w półfinałach, gdzie uzyskała drugi czas w karierze (49,50 s). Do rekordu życiowego zabrakło niewiele, bo jedynie 00,02 s. Drugie miejsce zajęła Marileidy Paulino z Dominikany (49,54 s), a trzecia była Sada Williams, która wynikiem 49,58 ustanowiła rekord Barbadosu. Finał rywalizacji na 400 metrów odbędzie się w środę.