IO w Rio 2016. Finał 800 m bez Kszczota, tylko Lisek powalczy o medal w tyczce

Polski faworyt do medalu nie wystąpi w finale biegu na 800 m. Adam Kszczot zajął trzecie miejsce w swoim wyścigu, a do awansu zabrakło mu 0,05 sek. Eliminacji skoku o tyczce nie zdołali przebrnąć mistrz Europy Robert Sobera i brązowy medalista mistrzostw świata – Paweł Wojciechowski. Udanie zaprezentował się tylko Piotr Lisek, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,70 m.


Marcin LewandowskiW półfinałowych zmaganiach 800-metrowców znalazło się dwóch Polaków. Obok aktualnego wicemistrza świata – Adama Kszczota – o prawo występu w decydującym wyścigu rywalizować miał Marcin Lewandowski. Drugi zawodnik czempionatu Starego Kontynentu w Amsterdamie (2016) swój bieg rozpoczął tradycyjnie. Na początku trzymał się z tyłu po to, aby zaatakować w najważniejszym momencie. Linię mety przekroczył jako trzeci, a czas 1:44.56 zagwarantował mu miejsce w wyścigu medalowym.

Zdecydowanie lepszego wyniku przed igrzyskami olimpijskimi oczekiwaliśmy od Adama Kszczota. Sam zawodnik nie ukrywał, że do Rio przyjechał walczyć o medal. Polakowi wyraźnie zabrakło sił na finiszu, przez co swój półfinał zakończył na trzeciej lokacie. Wynik – 1:44.70 – był za słaby, aby awansować z czasem.

* * *

Ewa SwobodaW walkę o miejsce w finale 100 m kobiet nie włączyła się 19-letnia Ewa Swoboda. Polska sprinterka pobiegła nieznacznie gorzej od swojego rekordu życiowego. Uzyskany rezultat 11,18 sek. dał jej siódmą pozycję w biegu i 15. w całej stawce. W decydującym starcie zobaczyliśmy tylko jedną Europejkę – Holenderkę Dafne Schippers. Złoto zgarnęła Jamajka Elaine Thompson.

* * *

Piotr LisekDo nieudanych występ w Rio zaliczą Paweł Wojciechowski i Robert Sobera. Medaliści największych imprez nie przebrnęli eliminacji skoku o tyczce. Pierwszy z nich uzyskał zaledwie 5,45 m, zaś aktualny mistrz Europy zakończył zmagania z wynikiem 5,60 m. Jedynym Polakiem, który powalczy o medale, będzie Piotr Lisek. 23-latek pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,70 m.

* * *

Podsumowanie sobotniego występu polskich lekkoatletów – sesja popołudniowa:

Piotr Lisek: wysokość 5,70 m w eliminacjach skoku o tyczce – awans do finału
Paweł Wojciechowski: wysokość 5,45 m w eliminacjach skoku o tyczce – brak awansu do finału
Robert Sobera: wysokość 5,60 m w eliminacjach skoku o tyczce – brak awansu do finału
Rafał Omelko: 7. miejsce w półfinałowym biegu na 400 m – brak awansu do finału
Ewa Swoboda: 7. miejsce w półfinałowym biegu na 100 m – brak awansu do finału
Marcin Lewandowski: 3. miejsce w półfinałowym biegu na 800 m – awans do finału (z czasem)
Adam Kszczot: 3. miejsce w półfinałowym biegu na 800 m – brak awansu do finału

Sport.RIRM

drukuj