Dwie Polki na podium, złota Włodarczyk!

Rzut na odległość 78,76 m pozwolił Anicie Włodarczyk wywalczyć złoty medal Mistrzostw Europy w lekkoatletyce. Polka uzyskała najlepszy tegoroczny wynik na świecie, ustanawiając rekord kraju. Do najlepszego rezultatu w historii zabrakło 67 cm. Brązowy krążek nieoczekiwanie padł łupem Joanny Fiodorow.

Młodsza z naszych zawodniczek już na otwarcie pokazała, że będzie walczyć o medal. Odległość 72,23 m przez długi czas plasowała ją w pierwszej trójce. Dwie próby spaliła natomiast Anita Włodarczyk, która dwukrotnie wyrzuciła młot poza promień. Mistrzyni świata z Berlina w trzeciej kolejce pokazała, że do Zurychu przyjechała po złoto. Polka zaliczyła 75,88 i objęła prowadzenie, którego nie oddała już do końca konkursu.

Rozluźniona Włodarczyk kontynuowała dalekie rzuty. W piątej rundzie była bliska pobicia rekordu świata. Wynik 78,76 m jest najlepszym krajowym wynikiem w historii. W tym sezonie żadna z zawodniczek nie zdołała pobić rezultatu Polki.

Medalu wciąż nie mogła być pewna Fiodorow. 25 – latka w ostatniej próbie zanotowała 73,67 m i rzutem na taśmę wskoczyła na podium mistrzostw. To największy dotychczasowy sukces naszej mniej utytułowanej lekkoatletki.

Srebrny medal powędrował w ręce Słowaczki Martiny Hrasnovej. Dopiero piąte miejsce zajęła rekordzistka świata Betty Heidler.

Wyniki:

1. Anita Włodarczyk (Polska)                  78,76 m

2. Martina Hrasnova (Słowacja)              74,66

3. Joanna Fiodorow (Polska)                   73,67

4. Kathrin Klaas (Niemcy)                       72,89

5. Betty Heidler (Niemcy)                        72,39

6. Alexandra Tavernier (Francja)             70,32

7. Bianca Perie (Rumunia)                       69,26

8. Nikola Lomnicka (Słowacja)                67,39

Sport/RIRM

drukuj