fot. PAP/Grzegorz Momot

MŚ w Lahti. Medal poza zasięgiem Kowalczyk, bezkonkurencyjna Bjoergen

Justyna Kowalczyk bez medalu mistrzostw świata w Lahti. W swojej koronnej konkurencji – 10 km stylem klasycznym – Polka zajęła ósmą lokatę. Ze sporą przewagą zwyciężyła Norweżka Marit Bjoergen.


Nie o sportowej rywalizacji, ale o dedykacji Marit Bjoergen dla zawieszonej ze względu na doping Therese Johaug mówiło się najwięcej po złotym medalu Norweżki w skiathlonie. Krytyki pod adresem sześciokrotnej mistrzyni olimpijskiej nie szczędził jeden ze Szwedzkich dziennikarzy, który w odpowiedzi otrzymał około 300 nieprzychylnych maili od kibiców.

Wśród faworytek dzisiejszych zmagań obok utytułowanej Norweżki wymieniano Szwedkę Charlotte Kallę, Kristę Parmakoski czy Justynę Kowalczyk. Start na dystansie 10 km klasykiem Polka poprzedziła długim okresem przygotowawczym. Jej dyspozycja wciąż pozostawała jednak zagadką.

Mistrzyni olimpijska z Vancouver i Soczi rozpoczęła solidnie. Na pierwszym punkcie pomiaru czasu plasowała się na siódmej pozycji. Początkowo wydawało się, że Kowalczyk próbuje umiejętnie rozłożyć siły tak, by uniknąć słabości na ostatnich metrach. Niestety, nie tylko na ostatnich metrach, ale na całej trasie Polka miała problem z utrzymaniem tempa rywalek. Na kolejnych punktach pomiarowych wciąż plasowała się pod koniec pierwszej dziesiątki, a dzisiejszą batalię zakończyła ostatecznie na ósmej pozycji.

Na najwyższym stopniu podium ponownie stanęła bezkonkurencyjna Marit Bjoergen. Srebrny medal ze stratą ponad 41 sek. wywalczyła Charlotte Kalla. Trzecia była Norweżka Astrid Jacobsen. Dla 36-letniej Bjoergen wywalczone dziś złoto jest jej drugim w Lahti i szesnastym w karierze krążkiem mistrzostw świata z najcenniejszego kruszcu.

Swój start w najważniejszej imprezie sezonu Justyna Kowalczyk zakończy rywalizacją w sztafecie 4×5 kilometrów.

* * *

Wyniki:

1.   Marit Bjoergen (Norwegia) – 25:24,9
2.   Charlotte Kalla (Szwecja)   +41,5 sek.
3.   Astrid Jacobsen (Norwegia)   +55,5
4.   Heidi Weng (Norwegia)   +1:13,8
5.   Anna Haag (Szwecja)   +1:22,7
6.   Kerttu Niskanen (Finlandia)   +1:23,7

8. Justyna Kowalczyk (Polska)   +1:34,5

Sport.RIRM

drukuj