Soczi 2014. Kowalczyk bez medalu, triumf Bjoergen

Marit Bjoergen wygrała bieg łączony na 15 km podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Na szóstej pozycji zmagania ukończyła Justyna Kowalczyk.

Polka od początku biegu utrzymywała się w czołówce. Na półmetku zmagań plasowała się na siódmej pozycji i niewiele traciła do prowadzących: Bjoergen, Therese Johaug i Charlotte Kalli. Niedługo potem nadzieje na medal jednak prysły. Podopieczna Aleksandra Wierietelnego przy zmianie nart zaliczyła upadek, który kosztował ją utratę kilkunastu cennych sekund.

Drugą część zawodów, techniką dowolną, Kowalczyk zaczęła ze stratą 7,4 sekundy do liderującej Kalli. Z biegiem czasu rywalki uzyskiwały coraz większą przewagę i stało się jasne, że Polka zakończy rywalizację bez medalu. Ostatecznie zawodniczka z Kasiny Wielkiej zajęła 6 miejsce ze stratą 56 sekund do zwyciężczyni.

Bieg po pasjonującym finiszu wygrała Marit Bjoergen, która tym samym wywalczyła swoje czwarte złoto olimpijskie w rywalizacji indywidualnej. Za plecami Norweżki, ze stratą 1,8 sekundy, uplasowała się Kalla, a trzecia linię mety przekroczyła kolejna norweska biegaczka, Heidi Weng (straciła ponad 13 sekund). Tuż za czołową trójką znalazła się Therese Johaug.

Pozostał Polki spisały się przeciętnie. 29. miejsce zajęła Paulina Maciuszek, 34. Kornelia Kubińska, a 45. Agnieszka Szymańczak.

Kolejnym biegiem rozgrywanym w Soczi, tym razem bez udziału Kowalczyk, będzie wtorkowy sprint techniką dowolną. Mistrzyni olimpijska z Vancouver w biegu na 30 km powróci do rywalizacji w czwartek, kiedy to powalczy o medal na 10 km stylem klasycznym.