fot. PAP/EPA

Felix Loch mistrzem olimpijskim

Niemiec Felix Loch wygrał trwający dwa dni konkurs saneczkarstwa mężczyzn, pokonując faworyta gospodarzy Alberta Demczenko. Z brązowym medalem do Włoch wróci natomiast Armin Zoeggeler. Rywalizację na 23. miejscu zakończył jedyny w stawce Polak – Maciej Kurowski.

Wyniki zawodów saneczkarskich nie były niespodzianką. Loch jest także liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz mistrzem olimpijskim z Vancouver, co od początku stawiało go w gronie głównych kandydatów do złota. Świeżo upieczony złoty medalista z Soczi swoim zwycięstwem przedłużył hegemonię Niemców w saneczkarstwie, którzy w tej dyscyplinie na 14 medali, które były w historii do zdobycia na Igrzyskach Olimpijskich, zgarnęli aż 10.

Do historii IO przejdzie także występ drugiego Demczenki. 42 – letni reprezentant gospodarzy jest jedynym, obok japońskiego skoczka narciarskiego Noriakiego Kasai, sportowcem, który wziął udział w siedmiu zmaganiach olimpijskich. Debiutował w 1992 roku w Albertville. Po raz szósty na igrzyskach rywalizował także Armin Zoeggeler. Co ciekawe brązowy medalista z Soczi  stawał na podium także we wszystkich wcześniejszych występach olimpijskich.

Jedyny Polak występujący w zmaganiach saneczkarzy – Maciej Kurowski – zajął ostatecznie 23. miejsce. Dla Kurowskiego jest to powtórka z ostatnich igrzysk, ponieważ dokładnie to samo miejsce zajął cztery lata temu w Vancouver, gdzie debiutował na IO.

RIRM

drukuj