Soczi 2014. Biegi narciarskie – rosyjskie podium w biegu na 50 km

Rosjanin Aleksander Legkow wygrał bieg narciarski na 50 km techniką dowolną w Soczi. Pozostałe miejsca na olimpijskim podium zajęli jego rodacy Maksim Wylegżanin i Ilia Czernousow. Reprezentacja gospodarzy zapewniła sobie pierwsze miejsce w tabeli medalowej.

Polacy w ostatniej konkurencji biegowej na igrzyskach nie startowali.

Do zakończenia olimpijskich zmagań pozostały jeszcze dwa finały, ale dzięki triumfowi Legkowa żadna inna reprezentacja nie będzie w stanie odebrać pierwszej lokaty gospodarzom imprezy w tej klasyfikacji.

30-letni biegacz przez większość zmagań plasował się w ścisłej czołówce, ale liderem został dopiero na finiszu. Pokonał dystans 50 km w czasie 1:46.55,2. Wylegżanin i Czernousow stoczyli emocjonującą walkę o srebro, którą rozstrzygnął dopiero fotofinisz. Pierwszy z zawodników, który przekroczył linię mety 0,7 sekundy po Legkowie, bezpośredniego rywala wyprzedził o 0,1 s.

Pecha miał Dario Cologna, który wcześniej wywalczył w Soczi dwa złote medale. W niedzielę Szwajcar pod koniec rywalizacji złamał nartę i został sklasyfikowany na 27. miejscu.

W godzinach porannych Austriacki Komitet Olimpijski poinformował o wykryciu dopingu u Johannesa Duerra, który został wycofany z rywalizacji.