Soczi 2014. W meczu o brąz Finowie rozbili Amerykanów!

W meczu, którego stawką był brązowy medal igrzysk w Soczi, hokeiści Finlandii pokonali Amerykanów 5:0. Dwie bramki w swoim ostatnim olimpijskim występie zdobył Teemu Selanne. Przed czterema laty w Vancouver Suomi również stanęli na najniższym stopniu podium.

Gwiazda dzisiejszego wieczoru, 43 – letni Teemu Selanne spotkanie rozpoczął od pobytu na ławce kar. W 4. minucie sędzia wykluczył z gry napastnika Anaheim za spowodowanie upadku przeciwnika. Choć w pierwszej tercji przeważali Amerykanie, to na tablicy wyników wciąż utrzymywał się bezbramkowy remis. W 14. minucie największą szansę dla reprezentantów Stanów Zjednoczonych zmarnował Patrick Kane. Zawodnik Chicago Blackhawks nie wykorzystał rzutu karnego.

Drugą tercję od mocnego uderzenia rozpoczęli Finowie. Po stracie Amerykanów krążek powędrował od Mikaela Granlunda do Teemu Selanne. Napastnik z zimną krwią pokonał Jonathana Quicka. 11 sekund później reprezentanci USA zostali znokautowani. Drugiego gola dla Skandynawów zdobył Jussi Jokinen. Asystą przy trafieniu popisał się Jori Lehtera. 5. minut później przed kolejną szansą stanął Kane, jednak i tym razem nie wykorzystał rzutu karnego.

Ostatnia odsłona meczu to popis w wykonaniu fińskich hokeistów. Sfrustrowani Amerykanie raz za razem lądowali na ławce kar. 2 – minutowe wykluczenia zanotowali T. J. Oshie, Ryan Suter oraz dwukrotnie Patrick Kane. Suomi zwycięstwo przypieczętowali w 7. minucie trzeciej tercji, gdy Quicka pokonał Juuso Hietanen. W 10. i 14. minucie Finowie dwukrotnie wykorzystali grę w przewadze, gdy do bramki trafiali Selanne i Maatta.

Finlandia obroniła brąz wywalczony przed czterema laty w Vancouver. Medalem swoją olimpijską karierę zakończył legendarny 43 – letni Teemu Selanne. Finał igrzysk w Soczi zaplanowano na jutro. Naprzeciwko siebie staną Szwedzi i Kanadyjczycy.

Finlandia – USA 5:0 (0:0, 2:0, 3:0)