Soczi 2014. Dwa złote medale po raz ósmy w historii zimowych igrzysk

Po raz ósmy w historii zimowych igrzysk, ale pierwszy raz w narciarstwie alpejskim, przyznano dwa złote medale olimpijskie. W środę w Soczi Słowenka Tina Maze i Szwajcarka Dominique Gisin osiągnęły taki sam czas i były najlepsze w zjeździe.

Wcześniej dwa złote medale w tej samej konkurencji wywalczyli przedstawiciele saneczkarstwa, narciarstwa biegowego, łyżwiarstwa figurowego i – trzykrotnie – łyżwiarstwa szybkiego.

Po raz pierwszy dwóch mistrzów olimpijskich było w wyścigu na 500 m panczenistów na igrzyskach w Sankt Moritz w 1928 roku, kiedy identyczne i zarazem najlepsze czasy uzyskali Fin Clas Thunberg i Norweg Bernt Evensen.

W 1956 roku w Cortinie d’Ampezzo reprezentanci ówczesnego ZSRR Jurij Michajłow i Jewgienij Griszyn wspólnie triumfowali w rywalizacji łyżwiarzy szybkich na 1500 m. Cztery lata później w Squaw Valley ten drugi również był bohaterem podobnej sytuacji, a oprócz niego na najwyższym stopniu podium wyścigu na 1500 m stanął też Norweg Roald Aas.

W 1972 roku w Sapporo złoto w dwójkach saneczkowych zdobyły pary z Włoch – Paul Hildgartner i Walter Plaikner oraz NRD – Horst Hoernlein i Reinhard Bredow.

26 lat później w Nagano identyczny czas zmierzono dwóm najlepszym dwójkom bobslejowym. Z olimpijskim złotem do domu wrócili Kanadyjczcy Pierre Lueders i David MacEachern oraz Włosi Guenther Huber i Antonio Tartaglia.

Więcej niż zwykle złotych medalistów przyniosły również igrzyska w Salt Lake City w 2002 roku.

Biegacze narciarscy z Norwegii Frode Estil i Thomas Alsgaard w rywalizacji na trasie biegu łączonego 2×10 km zajęli ex aequo drugą pozycję, ale złoto przypadło im wskutek dyskwalifikacji za doping pierwszego na mecie reprezentującego Hiszpanię Johanna Muehlegga.

Podczas tej samej olimpiady przyznano dwa złote medale w konkurencji par sportowych w łyżwiarstwie figurowym. Zdecydowała o tym interwencja MKOl. Członkowie Komitetu Wykonawczego w głosowaniu opowiedzieli się za przyznaniem dwóch złotych medali. Trafiły one nie tylko do Rosjan Jeleny Biereżnej i Antona Sicharulidze, ale także do Jamie Sale i Davida Pelletiera.

Kanadyjczycy pierwotnie ukończyli rywalizację na drugim miejscu, ale kontrowersje wzbudziła nota wystawiona przez sędzię z Francji, którą Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) anulowała. Głos Marie-Reine Le Gougne przeważył, 5-4, o wygranej Rosjan. Jak później przyznała, była pod presją przyznania pierwszego miejsca rosyjskiej parze.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl