Soczi 2014. Hokej na lodzie – Łotewski kopciuszek gra dalej

Największą niespodzianką spotkań barażowych o udział w olimpijskim ćwierćfinale turnieju hokeja sprawili Łotysze, którzy sensacyjnie ograli aktualnych wicemistrzów świata. Swoich kibiców nie zawiedli Rosjanie. Zgodnie z przewidywaniami do ćwierćfinału awansowali Czesi. Niespodziewanie wysoko Austriaków pokonali rewelacyjni w Soczi – Słoweńcy.

Wcześniej bezpośredni awans do ćwierćfinału zapewniły sobie Kanada, USA, Szwecja (zwycięzcy grup) oraz najlepszy zespół z drugich miejsc – Finlandia.

Hokeiści Słowenii w meczu play off pokonali Austrię 4:0. Do zwycięstwa poprowadził ich gwiazdor Los Angeles Kings Anze Kopitar. Jedyny zawodnik tej reprezentacji który występuje w najlepszej lidze świata NHL wcześniej zmagał się z grypą żołądkową. Zdołał jednak wykurować się na tak ważne spotkanie i zdobył pierwszą bramkę w tym meczu.

Słowenia – Austria 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Bramki: Anze Kopitar (6), Jan Urbas (12), Sabahudin Kovacevic (24), Jan Mursak (58).

Kary: Słowenia – 6; Austria – 10 minut.

Rosjanie do ćwierćfinału awansowali ogrywając Norwegię 4: 0. Pierwszą bramkę zdobyli jednak dopiero w piątej minucie drugiej tercji, a pod koniec tej części gry podwyższyli prowadzenie.

Wynik 2:0 utrzymywał się aż do końcówki meczu, w której Norwegowie wycofali bramkarza Larsa Haugena, wprowadzając dodatkowego napastnika. Zemściło się to na nich, gdyż zawodnicy „Sbornej” przechwycili krążek, a Aleksander Radułow posłał go do siatki. Haugen powrócił między słupki, ale nie obronił strzału Aleksieja Tereszczenki, który przypieczętował zwycięstwo.

Rosja – Norwegia 4:0 (0:0, 2:0, 2:0).

Bramki: Aleksander Radułow (25, 59), Ilja Kowalczuk (38), Aleksiej Tereszczenko (60).
Kary: Rosja – 2; Norwegia – 6 minut. (PAP)

Wicemistrzowie świata w hokeju na lodzie, hokeiści Szwajcarii niespodziewanie przegrali z Łotwą 1:3.

Zwycięscy mieli w swoich szeregach dwóch bohaterów – bramkarza Edgarsa Masalskisa i napastnika Laurisa Darzinsa. 33-letni Masalskis, na co dzień występujący w słowackim HK Poprad, fantastycznie bronił, natomiast Darzins, zawodnik Dinama Ryga, zdobył dwie bramki.

Oba zespoły wcześniej spotkały się w fazie grupowej – lepsi byli Szwajcarzy, którzy wygrali 1:0. We wtorek Helweci mieli dużą przewagę pod względem strzałów na bramkę (33-22), ale zastopował ich Masalskis.

Łotwa – Szwajcaria 3:1 (2:0, 0:1, 1:0).

Bramki: dla Łotwy – Oskars Bartulis (9), Lauris Darzins (12, 59), dla Szwajcarii – Martin Pluss (36).
Kary: Łotwa – 2; Szwajcaria – 4 minuty. (PAP)

W ostatnim spotkaniu play off w pojedynku sąsiadów Czesi pokonali Słowację 5:3.

Po pierwszej tercji, wygranej przez Czechów 3:0, wydawało się, że nie będą oni mieli najmniejszych problemów z pokonaniem rywali. Druga była jednakbardziej wyrównana, choć przed trzecią Czesi mieli trzy bramki przewagi.

Dopiero w ostatnim fragmencie meczu hokeiści Słowacji się przebudzili i ruszyli do ataku. Strzelili dwie bramki i doprowadzili do stanu 3:4. Na minutę przed końcową syreną wycofali bramkarza, ale ten manewr się nie powiódł.
Na niespełna 40 s przed końcem Tomas Plekanec celnie strzelił do pustej bramki i ustalił rezultat spotkania na 5:3.

Czechy – Słowacja 5:3 ( (3:0, 1:1, 1:2)

Bramki: dla Czech – Ales Hemsky (7), Roman Cervenka (8, 36), Dawid Krejci (18), Tomas Plekanec (60); dla Słowacji – Marian Hossa (39, 48), Tomas Surovy (49).
Kary: Czechy – 2; Słowacja – 10 min. (PAP)

W środowych ćwierćfinałach Rosjanie zagrają z Finami, Słoweńcy ze Szwedami, Czesi z Amerykanami, a Łotysze z Kanadyjczykami.