Soczi 2014: Łyżwiarstwo szybkie – złoto dla Wust, Bachleda-Curuś zdyskwalifikowana

W rywalizacji łyżwiarek szybkich na 3000 metrów złoty medal zdobyła Irena Wust, drugie miejsce przypadło Martinie Sablikowej, trzecia była Olga Graf. Najlepsza z Polek Katarzyna Bachleda-Curuś została zdyskwalifikowana za dwukrotne przekroczenie linii toru.

Katarzyna Bachleda-Curuś rywalizowała z złotą medalistką z Vancouver Martiną Sablikovą. W wyścigu na 3000 metrów walczyły jeszcze dwie Polki. Luiza Złotkowska z Kanadyjką Brittany Schussler, a Natalia Czerwonka z Belgijką Jeleną Peeters.

W siódmej parze na linii startu pojawiła się Luiza Złotkowska. Polka rozpoczęła bardzo dobrze i w połowie dystansu traciła niecałą sekundę do liderki Sokokowej. Złotkowska osłabła na ostatnich trzech rundach i spadła z bardzo dobrej trzeciej pozycji na szóstą. Schussler uplasowała się tuż za plecami Polki.

Po przerwie na czyszczenie tafli w dziewiątej parze wystąpiła Natalia Czerwonka. Polka za cel na ten bieg obrała sobie miejsce w pierwszej dziesiątce. Czerwonka po 1800 metrach traciła 0:81 setnych do liderującej Van der Wejiden i na ta chwilę była trzecia. Podobnie jak w biegu Złotkowskiej, nasza reprezentantka bardzo osłabła na ostatnich dwóch rundach i dała się wyprzedzić Belgijce. Polka wbiegła na metę jako ósma zawodniczka jej rywalka była czwarta. W 10 parze znakomicie zaprezentowała się Olga Graf. Reprezentantka gospodarzy zanotowała wynik 4:03.47 i była pierwsza.

W dwunastej parze startowała Bachleda-Curuś z niesamowitą Sablikową. Dobre starty w treningach pozwalały nam na wiarę w bardzo wysokie miejsce naszej reprezentantki, a nawet na medal. Polka rozpoczęła piorunująco szybko i przez długi czas prowadziła przed Czeszką. Na półmetku wciąż prowadziła Curuś ale czeska multimedalistka zdecydowanie zbliżała się do niej. Ostatnie metry były kluczowe. Nasza panczenistka opadła z sił i wpadła na metę z szóstym czasem. Sablikowa po tym biegu została liderką rywalizacji łyżwiarek szybkich.

W dwóch ostatnich parach kluczowe role odegrały reprezentantki Holandii. Irena Wust popisała się lepszym czasem niż Sablikowa i już była pewna medalu. Wszystko rozgrywało się w ostatnim czternastym biegu. W nim wystąpiła osiemnastoletnia mistrzyni świata juniorów Antoinette De Jong. Holenderka zawiodła i uplasowała się dopiero na ósmym miejscu.

Złoty medal Igrzysk Olimpijskich przypadł Irene Wust, srebro dla Martiny Sablikowej, a brąz wywalczyła Olga Graf. Najlepsza z Polek Katarzyna Bachleda-Curuś została sklasyfikowana na ósmej pozycji. Po odtworzeniu taśm wideo z biegiem Polki okazało się, że przy wejściu w łuk przekroczyła linie toru i została zdyskwalifikowana. Natalia Czerwonka zajęła 17 miejsce a Luiza Złotkowska była 19.