Soczi 2014: Podsumowanie pierwszego dnia igrzysk

Kramer bije własny rekord olimpijski na 5000 m, Bjoerndalen zgarnia siódme złoto w karierze, siostry Dufour – Lapointe najlepsze na muldach. Polacy pierwszy dzień olimpijskich zmagań kończą bez medalu. W biegu łączonym na 15 km Justyna Kowalczyk była 6. Zwyciężyła Norweżka Marit Bjoergen.

KramerKramer… i długo nic…
Holendrzy zdominowali rywalizację łyżwiarzy szybkich na dystansie 5000 m. Najszybszym z nich okazał się Sven Kramer, który poprawił własny rekord olimpijski sprzed czterech lat z Vancouver. Drugi Jan Blokhuijsen stracił do swojego rodaka prawie 5 sekund. Na dobrym, 13. miejscu rywalizację ukończył Jan Szymański. Jego kolega z reprezentacji, Sebastian Druszkiewicz był 23.

sochi-2014-Ole-EinarMistrz powrócił na tron…
Ole Einar Bjoerndalen w ciągu ostatnich czterech lat na podium Pucharu Świata stanął dziewięciokrotnie. Od dwóch lat nie wygrał żadnych zawodów. W Soczi 40 – letni Norweg zadziwił wszystkich. Na strzelnicy pomylił się tylko raz, a rewelacyjne tempo biegowe pozwoliło mu na siódmy złoty medal igrzysk olimpijskich. 1,3 s. za Bjoerndalenem finiszował Austriak Dominik Landertinger. Trzeci był Czech Jaroslav Soukup. Formą nie błysnęli Polacy. Najlepszy z naszych reprezentantów Krzysztof Pływaczyk uplasował się na 64. pozycji.

Rodzinnie na muldach…siostry-sochi-2014
Kanadyjki Justine Dufour – Lapointe i jej siostra Chloe zdominowały narciarską jazdę na muldach. Złoto wywalczyła młodsza Justine, a srebro starsza Chloe. Trzecia była broniąca tytułu Amerykanka Hannah Kearney. To zaledwie trzecia para sióstr, które wywalczyły złoty i srebrny medal w tej samej olimpijskiej konkurencji.

KowalczykKowalczyk daleko od medalu…
Dla polskich kibiców pierwszy dzień olimpijskich zmagań to nade wszystko rywalizacja Justyny Kowalczyk w biegu łączonym na 15 km. Polka uplasowała się dopiero na 6. pozycji. Zwyciężyła jej największa konkurentka Marit Bjoergen, która o 1,8 s wyprzedziła Szwedkę Charlotte Kallę. Brąz padł łupem Norweżki Heidi Weng. Strata Kowalczyk do świeżo upieczonej mistrzyni olimpijskiej z Soczi wyniosła prawie minutę.

Weterani w drodze po kolejne medale…loch
Interesująco zapowiada się jutrzejsza rywalizacja saneczkarzy. Po dwóch rozegranych dzisiaj ślizgach na prowadzeniu jest Felix Loch. Tuż za nim plasuje się dwójka weteranów. Drugi Albert Demczenko traci do lidera niespełna 0,3 s. Dla Rosjanina tegoroczne igrzyska są siódmymi w karierze. Sześcioma startami może pochwalić się Armin Zoeggeler. We wszystkich dotychczasowych startach Włoch zdobywał medale. Nasz jedynak w gronie 39. zawodników, Maciej Kurowski jest 24.