PlusLiga: Na szczycie bez zmian

18 kolejka PlusLigi nie przyniosła większych zmian w górze tabeli. Swoje mecze solidarnie wygrywali faworyci: Resovia, Skra, Jastrzębski i Zaksa. Najciekawiej było w Bydgoszczy, gdzie tamtejszy Transfer uległ w pięciu setach inżynierom z Warszawy.

Będący ostatnio na fali Jastrzębski Węgiel szybko, bo w trzech setach, uporał się z Effectorem Kielce. Tym samym podopieczni Lorenzo Bernardiego zanotowali ósme zwycięstwo z rzędu na dwóch frontach i nadal utrzymują miejsce w ścisłym czubie ligowej tabeli. Za najlepszego gracza meczu uznano rozgrywającego jastrzębian, Michala Masnego. Dobrze spisali się również Michał Kubiak i Michał Łasko – obaj skończyli ponad połowę ataków i zanotowali na swoim koncie po 14 oczek.

W trzech setach wygrała również PGE Skra Bełchatów w Bielsku-Białej z miejscowym BBTS-em. Tylko w ostatniej partii gospodarzom udało się przekroczyć granicę 20 punktów. Przewaga bełchatowian była widoczna szczególnie w ataku (56% : 35%) i w przyjęciu (64% : 39%). Nie do za trzymania był atakujący gości Mariusz Włazły, który na 13 otrzymanych piłek skończył 10. Siatakarze Miguela Angela Falaski ustępują Resovii w tabeli tylko gorszym bilansem setów.

Bardzo ważne zwycięstwo odniosła Zaksa. Zespół trenera Sebastiana Świderskiego po dotkliwych porażkach w Bełchatowie i Kielcach, tym razem zgarnął komplet punktów w domowym starciu z Lotosem Treflem Gdańsk (3:0). Goście stawiali twardy opór i tylko w drugim secie wyraźnie ustępowali faworytom. Liderem kędzierzynian po raz kolejny był Grzegorz Bociek, który atakował aż z 63-procentową skutecznością i został wybrany na najbardziej wartościowego gracza meczu.

Jedyny tie-break 18 kolejki został rozegrany w Bydgoszczy, gdzie miejscowy Transfer przegrał z Politechniką Warszawską. Co prawda podopieczni Vitala Heynena dwukrotnie obejmowali prowadzenie, ale to goście ostatecznie wywieźli dwa punkty z hali Łuczniczka. Bohaterem spotkania został środkowy „inżynierów” – Dawid Gunia, który na przestrzeni całego meczu zapunktował 19-krotnie, z czego 9 oczek zdobył blokiem.

Liderem tabeli pozostaje Resovia Rzeszów, która pewnie pokonała we własnej hali akademików z Częstochowy 3:0, a jedenaste zwycięstwo w sezonie zanotował Indykpol AZS Olsztyn. Podopieczni Krzysztofa Stelmacha okazali się za mocni dla Cerrard Czarnych Radom (3:0).

Transfer Bydgoszcz – AZS Politechnika Warszawska 2:3

(25:22, 22:25, 25:22, 19:25, 14:16)

Transfer Bydgoszcz: Jurkiewicz (13), Waliński (19), Woicki (1), Nowakowski (6), Clark (11), Muagututia (9), Bonisławski (libero) oraz Wika, Salas, Janeczek (9) i Wieczorek (2)

AZS Politechnika Warszawska: Pawliński (7), Nowak (8), Adamajtis (17), Zat’ko (3), Kolew (2), Gunia (19), Potera (libero) oraz Olenderek, Szalpuk (19), Smoliński i Gontariu (3)

MVP: Artur Szalpuk (Politechnika)

Cerrard Czarni Radom – Indykpol AZS Olsztyn 0:3

(19:25, 23:25, 23:25)

Czarni: Ostrowski (2), Grzechnik (5), Neroj (2), Wachni (7), Westphal (7), Kooistra (17), Kowalski (libero) oraz Bołądź, Kędzierski (1), Gutkowski (5) i Filipowicz

AZS: Dobrowolski (2), Bengolea (8), Buszek (13), Szymański (19), Oivanen (9), Hain (6), Żurek (libero) oraz Krzysiek i Łuka