Memoriał Wagnera. Premierowe zwycięstwo mistrzów świata!

Polacy pokonali Belgów 3:1 (20:25, 25:16, 25:20, 25:22) w swoim drugim meczu XIV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Po dłuższej przerwie na boisko wrócił środkowy biało-czerwonych Piotr Nowakowski. Krakowski turniej jest dla siatkarzy Stephane’a Antigi ostatnim sprawdzianem formy przed kwalifikacjami olimpijskimi w Tokio.

Wtorkowy pojedynek z Bułgarią zakończył się porażką Polaków 2:3. Ważniejsze jednak od wyników jest teraz szlifowanie formy przed imprezą w Tokio. Rywalizacja w stolicy Japonii wyłoni ostatnich uczestników turnieju olimpijskiego, w którym – mamy nadzieję – wystąpią także aktualni mistrzowie świata.

Bartosz Kurek  Karol K³os  Mateusz Mika  Rafa³ BuszekPo falstarcie w pierwszym secie biało-czerwoni wzięli się solidnie do pracy i udowodnili, że wciąż są zespołem należącym do światowej czołówki. Przypomniał o sobie Bartosz Kurek, który raz za razem straszył rywali mocną zagrywką. Na drugą przerwę techniczną gospodarze schodzili z sześciopunktowym prowadzeniem (16:10). Po powrocie na boisko jeszcze powiększyli przewagę, a zwycięską partię zwieńczył udany blok na jednym z rywali (25:16).

Artur Szalpuk  Bartosz Kurek  Karol K³os  Rafa³ BuszekPopis mistrzów świata trwał w najlepsze, o czym przekonał nas kolejny set. Gdy Belgowie zdołali zniwelować stratę do Polaków (21:20), asem serwisowym rozbił ich Bartosz Kurek. Partię ponownie zakończył skuteczny blok (25:20). Najwięcej emocji dostarczyła partia nr 4. Przez długi czas utrzymywał się rezultat remisowy. W decydującym momencie siatkarze Stephane’a Antigi podkręcili jednak tempo. Punktowe zagrania Dawida Konarskiego, Rafała Buszka i Piotra Nowakowskiego, a także błędy własne w wykonaniu gości przesądziły o triumfie mistrzów świata 25:22.

Po solidnym występie swoich podopiecznych zadowolenia nie krył francuski szkoleniowiec polskiej kadry. Stephane Antiga cieszył się powrotem do zdrowia Piotra Nowakowskiego. Jak dodał, biało-czerwoni zaprezentowali się dziś lepiej niż wczoraj. Z opinią trenera zgodził się kapitan Polaków – Michał Kubiak.

Cieszymy się ze zwycięstwa, chociaż nie wynik jest najważniejszy. Zagraliśmy dziś lepiej, jak wczoraj. Musimy jednak uczyć się siebie na nowo. Bardzo dobrze zaprezentowaliśmy się w zagrywce, z czym mieliśmy problemy wczoraj – mówił na pomeczowej konferencji prasowej przyjmujący polskiego zespołu.

Jutro mistrzów świata czeka niełatwe zadanie. Ich przeciwnikiem będzie Serbia, która dziś po tie-breaku uległa reprezentacji Bułgarii.