fot. PAP/EPA

MŚ Falun 2015. Johaug najlepsza w biegu masowym, Kowalczyk dopiero w drugiej „dziesiątce”

Bezapelacyjnym zwycięstwem Norweżki Therese Johaug zakończył się rozgrywany podczas mistrzostw świata w Falun bieg na 30 km stylem klasycznym. Słaby występ zanotowała Justyna Kowalczyk, która zajęła dopiero 17. miejsce.


Dominacja Therese Johaug nie podlegała żadnej dyskusji. Norweżka już na siódmym kilometrze przystąpiła do bardziej zdecydowanego ataku, zostawiając daleko w tyle swoje najgroźniejsze rywalki. W dalszej części trasy Johaug mogła spokojnie kontrolować tempo biegu, a w pewnym momencie jej przewaga nad grupą pościgową wynosiła nawet ponad minutę i kilkanaście sekund. Ostatecznie linię mety przekroczyła z czasem 1:24:47.0, wyprzedzając o 52.3 sekundy swoją rodaczkę – Marit Bjoergen.

Dzięki dobrej dyspozycji na ostatnich kilometrach brązowy medal zapewniła sobie reprezentantka gospodarzy, Charlotte Kalla. Tuż za podium uplasowała się Finka Kerttu Niskanen, natomiast na piątej pozycji dość nieoczekiwanie bieg ukończyła kolejna ze Szwedek – Sofia Bleckur.

Zdecydowanie poniżej oczekiwań spisała się Justyna Kowalczyk. Dwukrotna złota medalista olimpijska co prawda obiecująco rozpoczęła rywalizację, przez pewien czas znajdując się w ścisłej czołówce, jednak z każdym kilometrem zaczęła opadać z sił i tracić dystans do rywalek. W efekcie Polka finiszowała dopiero na siedemnastym miejscu, tracąc do złotej medalistki blisko cztery minuty. Druga z biało-czerwonych, Kornelia Kubińska, przebiegła jedynie dziesięć  z trzydziestu kilometrów, po czym zeszła z trasy.

Dzisiejszy bieg na 30 km stylem klasycznym zakończył zmagania kobiet na mistrzostwach świata w Falun.

***

Wyniki biegu kobiet na 30 km stylem klasycznym:

1.   Therese Johaug (Norwegia) 1:24:47.0

2.   Marit Bjoergen (Norwegia) +52.3

3.   Charlotte Kalla (Szwecja) +1:31.6

4.   Kerttu Niskanen (Finlandia) +1:55.2

5.   Sofia Bleckur (Szwecja) +2:09.3

6.   Stephanie Boehler (Niemcy) +2:36.9

7.   Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia0 +2:45.2

8.   Heidi Weng (Norwegia) +2:45.7

9.   Eva Vrabcova-Nyvltova (Czechy) +2:52.7

10. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) +3:01.1

17. Justyna Kowalczyk (Polska) +3:56.0

      Kornelia Kubińska (Polska) DNF

Sport.RIRM

drukuj