MŚ 2022. Reprezentacja Kataru żegna się z mundialem, Iran pokonał Walię i powalczy z USA o awans

Z mundialem pożegnała się reprezentacja Kataru, która przegrała z Senegalem (1:3). W drugim meczu grupy A Holandia zremisowała z Ekwadorem (1:1). Podziałem punktów zakończyła się także rywalizacja Anglii z USA (0:0). Z kolei Walijczycy ulegli Iranowi (0:2). Takie rezultaty oznaczają, że w ostatnim spotkaniu grupy B o awans w bezpośrednim starciu Iran powalczy ze Stanami Zjednoczonymi.

Grupa A

Katar – Senegal 1:3 (0:1)
Mohammed Muntari 78’ – Boulaye Dia 41’ Famara Diedhiou 48’ Bamba Dieng 84’

Zarówno dla Kataru, jak i Senegalu, to spotkanie było kluczowe, aby wciąż liczyć się w walce o awans do 1/8 finału mistrzostw świata. Faworytem była drużyna z Afryki. W pierwszej połowie dość długo nie zagrażała ona poważnie swoim rywalom. Zmieniło się to tuż przed przerwą. Błąd defensywy gospodarzy turnieju wykorzystał Boulaye Dia. Zawodnik Salernitany z około jedenastu metrów pewnie pokonał bramkarza.

Niedługo po rozpoczęciu drugiej części meczu Senegalczycy podwyższyli na 2:0. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego na listę strzelców głową wpisał się Famara Diedhiou. Katarczycy ruszyli do ataku. Kilkukrotnie świetnie między słupkami spisał się Eduoard Mendy. W 78. minucie musiał jednak skapitulować. Wtedy to dośrodkowanie z prawej strony „główką” wykończył Mohamed Muntari. Jest to pierwsze w historii trafienie Kataru na mistrzostwach świata. Senegal pogrzebał nadzieje swoich rywali, zdobywając gola na 3:1. Jako ostatni do siatki trafił  Bamba Dieng.

Holandia – Ekwador 1:1 (1:0)
Cody Gakpo 6’ – Enner Valencia 49’

Holandia i Ekwador swoje pierwsze mecze wygrały 2:0. Teraz reprezentacje walczyły o pierwsze miejsce w  tabeli. „Oranje” objęli prowadzenie już w 6. minucie. Davy Klaassen zagrał do Cody’ego Gakpo. Ten wyprowadził futbolówkę na szesnasty metr i silnym uderzeniem pokonał bramkarza. Ekwadorczycy podrażnieni stratą gola ruszyli do ataku. Bardzo dobrze funkcjonowała jednak defensywa ustawiona przez Louisa van Gaala, która skutecznie neutralizowała akcje ofensywne rywali.

Drużyna z Ameryki Południowej nie poddawała się. W drugiej odsłonie także naciskała Holendrów. To przyniosło efekt w 49. minucie. Wysoki i agresywny pressing doprowadził do odebrania piłki. Ta trafiła do Pervisa Estupinana. Andries Noppert odbił strzał zawodnika Brighton, ale był bezradny wobec dobitki Ennera Valenci. Ekwadorczycy nie zadowalali się remisem i wciąż atakowali. Po niespełna godzinie gry Gonzalo Plata trafił w poprzeczkę. Na tym zakończyły się dogodne szanse podopiecznych Gustavo Alfaro. Mecz zakończył się więc remisem 1:1. Z takiego rezultatu zdecydowanie bardziej zadowoleni mogą być Holendrzy.

Rezultaty piątkowych meczów grupy A oznaczają, że reprezentacja gospodarzy turnieju pożegnała się z mundialem. Z kolei Senegal zagra z Ekwadorem o awans do 1/8 finału.

***

Grupa B

Walia – Iran 0:2 (0:0)
Roozbeh Cheshmi 90+8’ Ramin Rezaeian 90+11’

Reprezentacja Iranu w pierwszym spotkaniu grupy B wysoko przegrała z Anglią (2:6). Podopieczni Carlosa Queiroza w drugim meczu chcieli pokazać, że stać ich na znacznie więcej. Do rywalizacji z Walią podchodzili więc niezwykle zmotywowani. To jednak drużyna z Europy jako pierwsza stworzyła poważne zagrożenie. Po dośrodkowaniu z prawej strony do piłki dopadł Kieffer Moore, ale z kilku metrów trafił w bramkarza. Po niespełna kwadransie Irańczycy wykreowali świetną akcję zwieńczoną golem. Finalnie trafienie nie zostało uznane przez pozycję spaloną.

Po zmianie stron zawodnicy z Bliskiego Wschodu spisywali się jeszcze lepiej, dominując rywalizację z Walią. Początkowo nie mieli szczęścia. Najpierw w słupek trafił Sardar Azmoun. Chwilę potem w obramowanie uderzył Ali Golizadeh.

W 85. minucie Wayne Hennessey pogorszył sytuację swojego zespołu. Minął się z futbolówką i z ogromnym impetem sfaulował napastnika rywali. Golkiper został za to wyrzucony z boiska. Jest to pierwsza czerwona kartka „pokazana” na mundialu w Katarze. Od tego czasu Walia przeszła do jeszcze głębszej defensywy. Z kolei Iran coraz bardziej się rozpędzał. To przyniosło efekt w ósmej minucie doliczonej do podstawowego czasu gry. Roozbeh Cheshmi uderzył zza pola karnego, umieszczając piłkę tuż przy słupku. Niedługo później Mehdi Taremi wyprowadził kontratak. Zagrał do Ramina Rezaeiana. Ten przeniósł futbolówkę nad interweniującym bramkarzem, ustalając wynik rywalizacji na 2:0.

Anglia – USA 0:0

Po zwycięstwie 6:2 nad Iranem Anglia była zdeterminowana, aby wygrać kolejne spotkanie i zapewnić sobie awans do 1/8 finału. Z kolei Amerykanie po remisie z Walią (1:1) liczyli na kolejną zdobycz punktową, która przybliżyłaby ich do wyjścia z grupy.

W pierwszej połowie obie ekipy prowadziły otwartą, wyrównaną grę. Najbliżej zmiany wyniku był Christian Pulisic. Próba pokonania bramkarza przez zawodnika Chelsea zakończyła się na poprzeczce. Piłkarze obu drużyn nie tworzyli wielu klarownych sytuacji. Taki stan gry utrzymał się także po przerwie. Przełożyło się to nie tylko na widowiskowość, ale także na wynik. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem. To oznacza, że reprezentacja USA w ostatnim meczu fazy grupowej zawalczy z Iranem o wyjście z grupy.